Zanim pójdziesz na prawybory, sprawdź co obiecują kandydaci na burmistrza

2021-06-19 13:18

Kandydaci na burmistrza Nowego Jorku wiele mówią o bezpieczeństwie wmieście, wydawaniu miejskich pieniędzy czy pomocy socjalnej. Ale co mówią konkretnie do nas, Polaków? W ramach inicjatywy #PolishAmericanVote przesłaliśmy kandydatom kwestionariusz, złożony z pytań dotyczących naszych, polonijnych spraw. Zobaczcie kto i co odpowiedział.

Inicjatywa #PolishAmericanVote to sposób na przypomnienie nowojorskim i amerykańskim politykom o roli, jaką w Nowym Joru odgrywa polska społeczność.

Inicjatywa powstała przed tegorocznymi wyborami burmistrza, radnych, prezydentów dzielnic i prokuratorów dzielnicowych. To wspólny projekt polsko-amerykańskich sieci medialnych, w tym Super Expressu, które aktywnie współpracują, aby informować społeczność o zbliżających się wyborach, dostarczać informacji o kandydatach oraz wspólnie relacjonować wiadomości związane z lokalną polityką.

Efekty działań PAV prezentuje w Polsce m.in. Polska Agencja Prasowa i TVP.

Jedną z akcji w ramach PAV było rozesłanie do polityków wszystkich opcji specjalnego kwestionariusza. Został on stworzony przez liderów społeczności oraz kluczowe organizacje i instytucje polonijne. Trafił do wszystkich kandydatów na burmistrza Nowego Jorku startujących w wyborach w 2021 roku. Odpowiedziała nam trójka: Kathryn Garcia (52 l.), Curtis Sliwa (67 l.) i Andrew Yang (46 l.). Wszystie ich odpowiedzi na nasze pytania znajdziecie na polishamericanvote.org.

Do niedzieli 20 czerwca trwa wczesne głosowanie. Nowojorskie prawybory wyznaczono na 22 czerwca. To one wyłonią po jednym kandydacie każdej partii na fotel burmistrza. Zwycięzcy zetrą się w wyborach 2 listopada.

PYTANIA i ODPOWIEDZI

Pytanie 1: Czy pomogliby Państwo zainicjować i wesprzeć utworzenie oficjalnego szlaku turystycznego „Małej Polski” na Greenpoincie z odpowiednim oznakowaniem ulic, wyznaczonymi obszarami i innymi elementami etnicznymi, które stanowiłyby atrakcję dla turystów?

Kathryn Garcia (52 l.), demokratyczna kandydatka na burmistrza:

Greenpoint jest centrum kwitnącej Polonii w naszym mieście – poparłabym inicjatywę mającą na celu uznanie jego roli w historii Nowego Jorku, a także jego wkładu w życie miasta.

Curtis Sliwa (67 l.), republikański kandydat na burmistrza:

Tak, ze znacznie bardziej zaakcentowanym układem obszaru, gdzie po przechadzce mielibyście przewodników polonijnych, którzy mogliby wyjaśnić znaczenie tak wielu zabytków dla historii Nowego Jorku i społeczności polonijnej.

Andrew Yang (46 l.), demokratyczny kandydat na burmistrza:

Jako burmistrz zapewniłbym, że miasto będzie świętować i podkreślać wkład społeczności polonijnej w miasto. Zrobiłbym to co powinno stać się już dawno - uznał Małą Polskę jako dzielnicę i w pełni poparłbym utworzenie szlaku turystycznego Małej Polski na Greenpoincie.

Pytanie 3: W jaki sposób wspierałbyś społeczność małych przedsiębiorców w mieście, a w szczególności przedsiębiorców etnicznych, dla których bariera językowa jest często kolejną przeszkodą w przestrzeganiu przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w mieście?

Kathryn Garcia (52 l.), demokratyczna kandydatka na burmistrza:

Musimy odblokować bariery, aby pomóc małym firmom rozwijać się w Nowym Jorku. Oznacza to uproszczenie wszystkich praw, pozwoleń i licencji — jest XXI wiek, powinieneś być w stanie uzyskać pozwolenie na smartfonie. (...) Musimy odblokować bariery dla przetrwania małych firm. Oznacza to stabilizację czynszu dla małych firm i przestrzeni kulturalnych. (...)

Curtis Sliwa (67 l.), republikański kandydat na burmistrza:

Jeśli wejdziesz na CurtisSliwaforMayor.com, zobaczysz moje prawo do platformy biznesowej, z której skorzysta wielu Polaków, którzy przyjechali do Nowego Jorku w nadziei na założenie własnej firmy. Zawiesiłbym licencje i opłaty za zezwolenie na następne 2 lata, dając tym, którzy otwierają ponownie lub otwierają po raz pierwszy firmę, łatwe przejście przez wiele warstw biurokracji rządowej, która tłumiła inicjatywę w przeszłości. Promuje również kapitalizm w przeciwieństwie do rosnącej fali niektórych, którzy przenieśli się na Greenpoint, promując socjalizm jako alternatywę.

Andrew Yang (46 l.), demokratyczny kandydat na burmistrza

Małe firmy są sercem gospodarki Nowego Jorku, ale zostały zniszczone przez pandemię. Jako burmistrz natychmiast wydam moratorium na kary dla małych firm na okres jednego roku i stworzę proces automatycznego odnawiania licencji i pozwoleń. Musimy upewnić się, że rząd jest partnerem, a nie przeszkodą dla małych firm. Poprowadziłbym również programy wspierające małe firmy poprzez stworzenie Banku Ludowego, który zapewniłby stały niskooprocentowany lub nieoprocentowany program pożyczkowy dla przedsiębiorców z ubogich społeczności.

Pytanie 7: W jaki sposób wspierałbyś polską społeczność w mieście, a w szczególności jak planujesz współpracę z polskimi ośrodkami seniora, które świadczą usługi socjalne dla polskich seniorów? Jaki byłby twój plan, jeśli chodzi o pomoc seniorom w mieście?

Kathryn Garcia (52 l.), demokratyczna kandydatka na burmistrza:

Jako burmistrz skupiłabym się na poprawie ich dostępu do opieki zdrowotnej, usług wsparcia i tanich mieszkań. Rozpoczyna się to zwiększonym poziomem finansowania dla Miejskiego Departamentu ds. Osób Starszych. (...) Musimy również zreformować sposób, w jaki nasze miasto prowadzi interesy z sektorem non-profit, upewniając się, że płacimy naszym usługodawcom na czas i wspierając ich inwestycjami w modernizację infrastruktury i innowacje.

Curtis Sliwa (67 l.), republikański kandydat na burmistrza:

Jako pierwszy polski burmistrz Nowego Jorku, jak mógłbym ignorować polskich seniorów, skoro w wieku 67 lat sam jestem uważany za jednego z nich. Generalnie problem polega na tym, że zignorowano potrzeby społeczności polonijnej. Nie ma wątpliwości, że bariera językowa dla niektórych Polaków utrudnia negocjowanie ogromnej biurokracji, którą władze miasta stworzyły, aby radzić sobie z seniorami na każdym szczeblu. Uprościłbym to dla wszystkich.

Andrew Yang (46 l.), demokratyczny kandydat na burmistrza:

Nawet po wyjściu z pandemii seniorzy stają przed wieloma wyzwaniami, takimi jak rosnące koszty mieszkania i dostęp do świadczeń, zwłaszcza jeśli angielski nie jest ich podstawowym językiem. Chociaż cieszę się, że ośrodki dla seniorów w końcu ponownie się otwierają, musimy zrobić więcej, aby zatrzymać seniorów w ich domach i mieć dostęp do usług i programów socjalnych, automatycznie zapisać wszystkich kwalifikujących się nowojorczyków do programu Senior Citizen Rent Increase Exemption (SCRIE), który zawiesza czynsz kwalifikujących się seniorów zapewniając właścicielowi nieruchomości ulgi w podatku. Powinniśmy też budować więcej mieszkań przystosowanych do potrzeb seniorów.

Nasi Partnerzy polecają