Choć pieniądze z federalnego programu dopłat do czynszów dawno się w Nowym Jorku skończyły, nowojorczykom wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać ochronę przed eksmisją.
Inni mieszkańcy USA nie zawsze mogą na taką ochronę liczyć. W ubiegłym roku tylko 29 stanów i miejscowości przyjęło zasady, które zabraniają właścicielom uczestniczącym w programie dopłat do czynszów eksmisji lokatorów w okresie od 30 dni do 12 miesięcy od otrzymania pieniędzy. Takie przepisy uchwaliło tylko sześć stanów: Arizona, Kentucky, Luizjana, Nowy Jork, Północna Karolina i Zachodnia Wirginia. Podobnie zrobiło kilka miast lub hrabstw w Teksasie i Maryland.
National Housing Law Project przeprowadził jesienią 2021 roku sondaż wśród prawie 120 prawników i obrońców praw obywatelskich. Aż 86 proc. respondentów zgłosiło przypadki, w których właściciele odmówili skorzystania z pomocy federalnej lub przyjęli pieniądze, a mimo to przeprowadzili eksmisje lokatorów. Z badania wynika również, że właściciele nieruchomości nie wahają się kłamać w sądach, byle pozbyć się lokatorów.
- Wiele problemów jest związanych z oszustwami właścicieli nieruchomości - przyznaje Natalie N. Maxwell, prawniczka z National Housing Law Project.
- Nasi członkowie robią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać lokatorów w swoich domach - oponuje prezes i dyrektor generalny National Apartment Association, Bob Pinnegar.
Jednak obrońcy lokatorów wskazują na konkretne przykłady. Na Florydzie mieszkanie straciła matka z trójką dzieci po tym jak właściciel odmówił przyjęcia federalnych pieniędzy. Inny właściciel z Florydy skłamał przed sądem, że pieniędzy z pomocy w ogóle nie dostał. W Georgii i Teksasie właściciele podnosili czynsze tak, by dotychczasowi najemcy nie mogli ich zapłacić, lub wymyślali inne powody eksmisji.