Władze Nowego Jorku szukają ratunku przed eksmisjami

2021-08-30 19:25

Władze stanu Nowy Jork szukają szybkiego sposobu na powstrzymanie fali eksmisji po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił federalne moratorium na usuwanie z mieszkań osób niepłacących czynszów. Stan ma co prawda własne moratorium, ale obowiązuje ono tylko do 31 sierpnia.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul (63 l.) prowadziła od piątku rozmowy w sprawie zwołania specjalnej sesji Zgromadzenia i Senatu stanowego.

- Prowadzę rozmowy z przywódcą większości w Senacie i przewodniczącym Zgromadzenia, aby zwołać specjalną sesję w celu rozwiązania zbliżającego się kryzysu eksmisyjnego, biorąc pod uwagę decyzję Sądu Najwyższego - poinformowała gubernator w oświadczeniu wydanym w piątek po południu. - Nasze zespoły będą pracować przez cały weekend, aby jak najszybciej zapewnić pomoc najemcom i właścicielom domów w potrzebie.

Co prawda stan ma jeszcze ponad $2,4 mld z dotacji federalnej, która ma pokryć do 12 miesięcy zaległego czynszu najemców o niskich i średnich dochodach, ale pieniądze są przyznawane powoli. Rozdzielone dotacje mają trafić bezpośrednio do właścicieli nieruchomości. Właściciele twierdzą, że ucierpieli finansowo z powodu różnych stanowych, lokalnych i federalnych moratoriów, wprowadzonych od zeszłego roku. 

- Bez czynszu jesteśmy bankrutami – mówi Gary Zaremba, właściciel nieruchomości w Queens.

W Nowym Jorku od poniedziałku udało się rozdzielić zaledwie $200 mln dla 15,5 tys. gospodarstw domowych, które zgłosiły się po dotacje. Kolejne $600 mln zostało zatwierdzonych, ale pieniądze nie zostały przekazane z powodu problemów z identyfikacją właścicieli i kontaktem z nimi.

Osoby ubiegające się o pomoc w czynszu, mogą być chronione przed eksmisją nawet przez rok, nawet po wygaśnięciu stanowego moratorium we wtorek. Hochul zachęcała ludzi do natychmiastowego składania wniosków. Do stanowej administracji wpłynęło dotychczas zaledwie ok. 170 tys. wniosków.

Jednocześnie grupy wspierające lokatorów naciskają na prawodawców, by przedłużyli moratorium.

- Jeśli pozwolimy na eksmisję tysięcy gospodarstw domowych będzie za późno, aby zapobiec masowemu wzrostowi ubóstwa i potrzebujących pomocy w Nowym Jorku – stwierdził Jason Cone, dyrektor ds. polityki w zwalczającej ubóstwo Fundacji Robin Hooda.