Nowojorska Polonia jednym głosem przeciwko atakom na symbole

Atmosfera była piknikowa, ale w tym spotkaniu nie chodziło jedynie o zabawę. Blisko sto osób zebrało się w sobotę w McCarren Park na Greenpoincie, by przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki opowiedzieć o polskiej historii i roli męczennika, którego podobizna dwa tygodnie temu padła ofiarą wandali. Wszystko po to, by zgodnie ze słowami „ Zło dobrem zwyciężaj”, edukować i zapobiec kolejnym atakom.

Polonia pokazała, że błyskawicznie się mobilizuje i potrafi mówić jednym głosem. Dowodem spotkanie na Greenpoincie zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i polonijnych aktywistów, a sfinansowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która zadeklarowała też ufundowanie kamer monitoringu, by chronić zaatakowany 3 maja monument. Obok konsula Adriana Kubickiego, przedstawicieli PSFCU Krzysztofa Matyszczyka, Bogdana Chmielewskiego oraz Bogdana Ogórka, który przyjechał specjalnie z Chicago – pod pomnikiem zjawili się też Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 Jadwiga Kopala oraz lokalni politycy. Byli wśród nich m.in. Curtis Sliwa (67 l.), republikański kandydat na burmistrza miasta Nowy Jork, Robert Cornegy (56 l.) ubiegający się o funkcję prezydenta Brooklynu, demokratyczny kandydat do Rady Miasta z okręgu 33. Toba Potosky oraz posłanka stanowa i działaczka społeczna z 50. dystryktu NY Emily Gallagher (37 l.).

Uczestnicy spotkania podkreślali wagę pamięci i szacunku dla historycznych bohaterów. Zwracali też uwagę na uniwersalne znaczenie pomnika Popiełuszki, który symbolizuje wolność, różnorodność i tolerancję. Polonia i ich amerykańscy sąsiedzi mogli wysłuchać nauczycieli przybliżających postać ks. Jerzego i zapoznać się z prezentowanymi przez nowojorskich harcerzy materiałami historycznymi. – Niespełna dwa tygodnie po bezsensownym akcie wandalizmu i nienawiści pokazaliśmy pozytywną siłę polskiej społeczności na Greenpoincie i w całym NYC! – komentował, nie kryjąc radości, konsul Kubicki.

Przy okazji wydarzenia młodzi z Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży rejestrowali Polonię do udziału w wyborach. Był to element wspólnej akcji polonijnych organizacji i mediów, mającej aktywizować nowojorską Polonię i pomóc budować jej siłę. Wspiera ją również „Super Express”.

Nasi Partnerzy polecają