Na amerykańskim rynku wciąż brak pracowników. Pracodawcy kuszą podwyżkami

2021-06-06 22:41

Amerykańscy pracodawcy chcą wrócić do normalnego trybu pracy. Amerykańscy pracownicy po covidowej przerwie rozglądają się jednak za lepiej płatnymi zajęciami. I przynosi to efekty. W wielu miejscach stawki rosną.

Wygasanie pandemii wywołało nowe problemy na rynku pracy i rozdźwięk miedzy pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Pierwsi chcieliby uzupełnić swoje załogi i pracować jak przed pandemią. Drudzy, często pozostający na zasiłku dla bezrobotnych, szukają lepszej pracy, taniej opieki dla dzieci, albo decydują się na wcześniejszą emeryturę. Pracodawcy to widzą i reagują, na czym skorzystają pracownicy. Wiele dużych sieci, w tym Amazon, Walmart, Costco i Chipotle, podnosi płacę dla nowych pracowników, aby przyciągnąć kandydatów. Walmart podniósł swoją stawkę godzinową z 11 do 13-19 dolarów w zależności od lokalizacji sklepu. Amazon i Target podniosły swoje stawki do 15 dolarów dla wszystkich pracowników.

Becky Frankiewicz, prezes północnoamerykańskiego oddziału firmy Manpower Group zajmującej się zatrudnianiem pracowników tymczasowych przyznaje, że wielu klientów firmy podnosi wynagrodzenia i świadczenia. Niektórzy, szczególnie w branży produkcyjnej i magazynowej, stosują również inne taktyki, takie jak płacenie swoim pracownikom co tydzień lub nawet codziennie, a nie co dwa tygodnie. Mimo to, jak dodaje, około 60 proc. tymczasowych pracowników Manpower odchodzi z pracy przed zakończeniem umowy, głównie dlatego, że otrzymują lepsze oferty. - Ludzie mogą wybierać - mówi Frankiewicz. - Firmy muszą dziś oferować szybkie wypłaty wynagrodzenia, szybkie zatrudnienie, bez przeciągania rozmów kwalifikacyjnych i dużą elastyczność w organizacji pracy.

Ta sytuacja ma miejsce, kiedy w amerykańskiej gospodarce jest o 8,2 mln miejsc pracy mniej, niż przed pandemią. Jednocześnie około 15 mln Amerykanów wciąż pobiera federalne lub stanowe zasiłki. Z danych Departamentu Pracy wynika, że liczba ofert pracy w maju była o 26 proc. wyższa niż przed pandemią. A jednak pracowników brak.