Wydarzenie

Witajcie w Polsce. Welcome to Poland: relacja z 86. Parady Pułaskiego [PDF do pobrania]

2023-10-03 12:57

86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku odbyła się 1 października 2023 roku. Było to największe wydarzenie polonijne w tym mieście. Wziął w niej udział prezydent RP Andrzej Duda, jako pierwszy w historii urzędujący prezydent Polski. W trakcie przemarszu pochodu rozdawano dodatek specjalny Super Expressu pt. Witajcie w Polsce – Welcome to Poland.

Hasło tegorocznej parady brzmiało: „Polska i Ameryka w obronie wolności”, nawiązując do kilkusetletniej wspólnej historii obu narodów. Na jej czele stanął prezydent RP Andrzej Duda, obok, jako Honorowy Marszałek, paradę prowadził minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, obok niego kroczył Wielki Marszałek.

W południe Piątą Aleją na Manhattanie na odcinku od 35. do 54. ulicy przedefilowała Polonia. W paradzie wzięło udział ponad 20 platform i kilkadziesiąt grup, organizacji i zespołów polonijnych. Na platformach prezentowały się m.in. wojsko, policja, strażacy, szkoły, organizacje polonijne i zespoły taneczne.

Podczas parady prezydent Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy.

– Przybyłem tutaj – co poczytuję sobie za wielki zaszczyt – na tę Paradę, jako pierwszy w historii Prezydent RP, aby Państwu z całego serca podziękować, że jesteście z Polską, że tutaj zza oceanu wspieracie swoją Ojczyznę – mówił Prezydent.

Wśród uczestników parady, przedstawicieli władz polskich i amerykańskich oraz licznie zgromadzonych widzów, którzy przybyli z całego świata, aby świętować polską kulturę i tradycję, kolportowano specjalny dwujęzyczny dodatek Super Expressu zatytułowany Witajcie w Polsce – Welcome to Poland. Znalazł się w nim wywiad z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim, który specjalnie dla rodaków za granicą zaprezentował działania polskiego rządu na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej. Przybliżono także postaci Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki – bohaterów obojga narodów. Z dodatku można też dowiedzieć się, jaką rolę w historii Polski i świata odegrały takie osobistości, jak Jan Paweł II – Święty Kościoła katolickiego, błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie z rodziną, gen. bryg. Ryszard Kukliński – pierwszy Polski oficer w NATO. Przedstawiono również sylwetkę Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma oraz artystów, którzy rozsławili imię Polski: malarza Jana Matejki, kompozytora Fryderyka Chopina i rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. 

Dodatek cieszył się ogromnym powodzeniem i nakład szybko rozszedł się wśród publiczności żywo zainteresowanej informacjami o Polsce i Polakach.

Teraz jego wersję cyfrową możecie pobrać tutaj: 

Witajcie w Polsce – wersja polskojęzyczna – plik PDF do pobrania

Welcome to Poland – wersja angielskojęzyczna – plik PDF do pobrania

Polska Fundacja Narodowa

i

Autor: Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska Polska Fundacja Narodowa