Hasło tegorocznej parady brzmiało: „Polska i Ameryka w obronie wolności”, nawiązując do kilkusetletniej wspólnej historii obu narodów. Na jej czele stanął prezydent RP Andrzej Duda, obok, jako Honorowy Marszałek, paradę prowadził minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, obok niego kroczył Wielki Marszałek.
W południe Piątą Aleją na Manhattanie na odcinku od 35. do 54. ulicy przedefilowała Polonia. W paradzie wzięło udział ponad 20 platform i kilkadziesiąt grup, organizacji i zespołów polonijnych. Na platformach prezentowały się m.in. wojsko, policja, strażacy, szkoły, organizacje polonijne i zespoły taneczne.
Podczas parady prezydent Duda wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie polsko-amerykańskiej współpracy.
– Przybyłem tutaj – co poczytuję sobie za wielki zaszczyt – na tę Paradę, jako pierwszy w historii Prezydent RP, aby Państwu z całego serca podziękować, że jesteście z Polską, że tutaj zza oceanu wspieracie swoją Ojczyznę – mówił Prezydent.
Wśród uczestników parady, przedstawicieli władz polskich i amerykańskich oraz licznie zgromadzonych widzów, którzy przybyli z całego świata, aby świętować polską kulturę i tradycję, kolportowano specjalny dwujęzyczny dodatek Super Expressu zatytułowany Witajcie w Polsce – Welcome to Poland. Znalazł się w nim wywiad z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim, który specjalnie dla rodaków za granicą zaprezentował działania polskiego rządu na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej. Przybliżono także postaci Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki – bohaterów obojga narodów. Z dodatku można też dowiedzieć się, jaką rolę w historii Polski i świata odegrały takie osobistości, jak Jan Paweł II – Święty Kościoła katolickiego, błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie z rodziną, gen. bryg. Ryszard Kukliński – pierwszy Polski oficer w NATO. Przedstawiono również sylwetkę Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma oraz artystów, którzy rozsławili imię Polski: malarza Jana Matejki, kompozytora Fryderyka Chopina i rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.
Dodatek cieszył się ogromnym powodzeniem i nakład szybko rozszedł się wśród publiczności żywo zainteresowanej informacjami o Polsce i Polakach.
Teraz jego wersję cyfrową możecie pobrać tutaj:
Witajcie w Polsce – wersja polskojęzyczna – plik PDF do pobrania
Welcome to Poland – wersja angielskojęzyczna – plik PDF do pobrania

i