Setki pracowników pozbawionych pomocy protestowały pod apartamentami miliardera

2020-07-19 12:56

Bez nich miasto nie mogłoby funkcjonować, ale oni muszą funkcjonować bez pomocy miasta. Ponad 200 osób postanowiło zaprotestować przeciwko brakowi wsparcia dla podstawowych pracowników, którzy przez epidemię utracili pracę, lub dochody.

Sceną protestu jest położony na Manhattanie apartamentowiec, na którego szczycie swój penthouse ma Jeff Bezos, właściciel Amazon i najbogatszy człowiek na świecie. Jako formę protestu wybrano 24 godzinny post, nocleg pod domem miliardera i marsz do biura gubernatora Andrew Cuomo (63 l.) na Manhattanie.

- Wzywamy do sprawiedliwego traktowania wszystkich nowojorczyków, obecnie nasz system jest przygotowany do ochrony mega-bogatych - powiedziała Angeles Solis, główna organizatorka Make the Road New York, jednej z grup w koalicji.

Protest ma zwrócić uwagę na sytuację pracowników podstawowych - tych, bez których nie da się wyobrazić normalnego funkcjonowania miasta. To pracownicy transportu, gastronomii, usług, rolnictwa czy handlu, którzy w dużej części nie mogą ubiegać się o pomoc państwową czy stanową, przyznawaną za utratę pracy lub dochodów w czasie pandemii.

Z kwietniowych szacunków wynika, że ponad połowa (54 proc.) podstawowych pracowników to nowojorscy imigranci. Liczy się, ze 9 na każdych 10 z nich padło ofiarami kryzysu pandemicznego. Z ustaleń Make the Road New York wynika, że odszkodowania dla bezrobotnych dostało jedynie 5 proc. z nich.

Protest na Manhattanie wsparli śpiąc wraz z protestującymi m. in. stanowy senator Robert Jackson (70 l.), stanowa senator Jessica Ramos (35 l.), stanowa posłanka Carmen De La Rosa (35 l.), miejski radny Brad Lander (50 l.).

Co 5 nowojorczyk bez pracy

Aż 20,4 proc. w czerwcu 2020 r. wyniosła stopa bezrobocia w NYC. To oznacza wzrost o 2,1 proc. w stosunku do maja i wzrost o 16,4 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym w Nowym Jorku spadła w ciągu roku o 758 400 do 3 322 100 w czerwcu 2020 r.

Stopa bezrobocia stanu Nowy Jork wyniosła w czerwcu 15,7 proc. Jedynie 47,4 proc. wszystkich ludzi w wieku produkcyjnym w czerwcu miała jakiekolwiek zatrudnienie.