We can do it 3, czyli darmowe warsztaty w szkole tańca Esens

i

Autor: Szkoła tańca Esens/facebook.com We can do it 3, czyli darmowe warsztaty w szkole tańca Esens

Rózia Nitowaczka nie żyje

2020-03-06 11:11

To była jedna z najbardziej ikonicznych postaci w Stanach Zjednoczonych! W Nowym Jorku zmarła Rosalind P. Walter (+95 l.), która była inspiracją dla postaci Rózi Nitowaczki, znanej ze słynnego plakatu przedstawiającego kobietę siłaczkę.

Robotnica w czerwonej chustce w białe grochy zawiązanej na głowie podwija rękaw fabrycznej koszuli i pręży muskuły, a hasło obok głosi: „We can do it!”, czyli „Damy radę!”. Ten rysunek kojarzą ludzie na całym świecie! Dziś jest symbolem feminizmu, kobiecej siły, ale kiedy powstał w 1942 roku, był ściśle związany z II wojną światową. A inspiracją do jego stworzenia była kobieta, która właśnie zmarła w Nowym Jorku - Rosalind P. Walter. Urodziła się na Long Island w 1924 roku. Pochodziła z zamożnej rodziny, ale kiedy wybuchła wojna, 19-letnia Rosie poczuła patriotyczny zew i odpowiedziała na wezwanie, by kobiety pomagały w szykowaniu narodu na wojnę na równi z mężczyznami.

Choć nie kierowały nią względy finansowe, ciężko pracowała w fabryce, wbijając nity w samoloty bojowe. Wraz z innymi pracownicami fabryki stałą się inspiracją nie tylko dla słynnego plakatu „We can do it!”, ale i dla powstałej również w 1942 roku piosenki „Rózia Nitowaczka”. „To była po prostu praca, którą miałyśmy wykonać, nie myślałyśmy o sławie i nagrodach” - mówiła po latach Rosie w telewizyjnym wywiadzie. Jednak Rosalynd otrzymała swoją nagrodę, zostając ikoną nie tylko feminizmu, ale i amerykańskiego ducha zaradności i wiary swoje możliwości.

Jak powstają czekoladowe serca na Dzień Kobiet