Przypomnijmy, że chodzi o przeniesienie monumentu o 60 m od dotychczasowej lokalizacji na Exchange Place wzdłuż nabrzeża Hudson River na York Street. Walka z tym pomysłem trwa od czerwca, gdy burmistrz Steven Fulop ogłosił plan urządzenia w jego miejscu parku. Decyzja natychmiast oburzyła liczną Polonię, która pod przewodnictwem mecenasa Platty postanowiła walczyć i zawiązała specjalny komitet obrony. Rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją, by zablokować działania. Udało się zebrać wymaganą liczbę 6714 wyborców z Jersey City i zatwierdzić wniosek o referendum.
Radni miejscy mieli dwie opcje: albo uchylić rozporządzenie burmistrza z 13 czerwca, albo przystać na referendum. Trzech radnych miejskich: Richard Boggiano, Michael Yun i James Salomon opowiedziało się za przyjęciem zawartych w petycji żądań. Pięciu wstrzymało się od głosu. Brak wymaganej większości w głosowaniu oznaczał zgodę na referendum. Ma się ono odbyć w grudniu albo w styczniu.
Dla zwolenników wcześniejszego porozumienia to powód do obaw. Konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, twierdzi wręcz, że referendum może zaszkodzić monumentowi. „ Apeluję ponownie do organizatorów akcji petycyjnej o odwołanie wniosku o referendum; grozi to usunięciem pomnika z nadbrzeża na zawsze!” – pisał na Twitterze polski dyplomata. Już wcześniej ostrzegał, że odrzucenie decyzji o przeniesieniu pomnika na York Street stanowi ryzyko utraty lokalizacji przy Exchange Place.
Pomnik Katyński został odsłonięty w Jersey City w 1991 r. Jego autorem jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Mieszkańcy zdecydują o lokalizacji Pomnika Katyńskiego
2018-09-15
11:00
Zwycięstwo Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych oraz mecenasa Sławomira Platty, walczących o pozostawienie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place. Rada miasta Jersey City zadecydowała, że odbędzie się w tej sprawie referendum i to mieszkańcy zadecydują o lokalizacji pomnika.