Uroczyste nabożeństwo i specjalny koncert uświetniły obchody jubileuszu 70-lecia Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Doylestown, PA. Podczas koncertu wystąpili sopranistka Ewa Biegas, tenor Rafał Kobyliński oraz dobrany na tę uroczystość Jubileuszowy Chór i Orkiestra złożone z członków Buck County Choral Society i kierowane przez grającego na organach Pawła Rączkowskiego.
Po koncercie mszę świętą celebrował arcybiskup Filadelfii Nelson Jesus Perez, który w homilii przypomniał historię sanktuarium i jej znaczenie dla duchowego życia Polaków w USA, ale także i innych grup etnicznych, chętnie biorących udział w nabożeństwach odprawianych w sanktuarium. Drugą homilię wygłosił generał zakonu paulinów ojciec Arnold Chrapkowski.
W pięknym wnętrzu świątyni, udekorowanej flagami Polski i USA obecni byli także inni wysocy hierarchowie kościelni z USA, wśród nich arcybiskup Thomas Wenski, arcybiskup James Green, biskup Joseph Coffey, biskup John McIntyre, biskup Christopher Cooke, biskup Efren Esmilla, biskup Sławomir Szkredka, biskup Witold Mroziewski, biskup Robert Ferdek oraz specjalny delegat papieża Leona XIV biskup Krzysztof Nykiel. Duża liczba kapłanów koncelebrujących mszę ubranych w szaty liturgiczne w kolorze czerwonym podkreślała niezwykle uroczysty charakter uroczystości celebrującej 70-lecie duchowej stolicy Polonii z USA.
Po wykonaniu hymnu „Gaude Mater Polonia” gości - przybyłych ze wszystkich stron świata - przywitał prowincjał Krzysztof Wieliczko. Oprócz przedstawicieli organizacji polonijnych, weteranów, harcerzy i harcerek do Doylestown przybyła z Belgi księżna Elżbieta Drucka-Lubecka de Sèjournet, wnuczka ministra finansów Królestwa Polskiego, księcia Franciszka Druckiego-Lubeckiego oraz goście z Europy, Azji i Australii. Na zakończenie zebrani odśpiewali hymn „Czarna Madonna”. W asyście Rycerzy Kolumba, kapłani, sztandary i weterani opuścili kościół. Po mszy, w Centrum Kulturalnym sanktuarium odbyła się uroczysta gala. Można było podczas niej odczytać specjalne oświadczenie ojców paulinów z okazji jubileuszu. - „Jesteśmy wdzięczni naszym dobroczyńcom, wolontariuszom i przyjaciołom Sanktuarium Naszej Pani, którzy wspierali Sanktuarium przez ostatnie 70 lat. Jesteśmy szczerze wdzięczni za Wasze przywiązanie i dedykacje dla Amerykańskiej Częstochowy. Bądźcie pewni, że modlimy się za Was każdego dnia” – czytamy w nim.
Historia powstania sanktuarium sięga początku lat 50.
Polonijne sanktuarium ma już 70 lat. We wrześniu 1953 roku uzyskano zezwolenie władz diecezjalnych na założenie na terenie archidiecezji filadelfijskiej klasztoru i sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa miesięcy później Stolica Apostolska wydała akt erekcyjny, zezwalający na założenie nowego klasztoru. Niedługo po tym, paulin, ojciec Michał M. Zembrzuski zakupił ziemię w pobliżu Doylestown, na której w 1955 roku została otwarta kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Skromna kapliczka stała się zalążkiem powstania duchowej stolicy Polonii amerykańskiej.
W 1966 roku kapliczka została przebudowana na sanktuarium dla uczczenia tysięcznej rocznicy powstania państwa polskiego. W dniu 16 października 1966 r. sanktuarium zostało poświęcone przez arcybiskupa Johna Krola. Kazanie wygłosił biskup Władysław Rubin, delegat Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, który nie mógł przybyć na uroczystości ze względu na odmowę wydania paszportu. Na pustym krześle, na którym miał zasiąść prymas Wyszyński umieszczono biało-czerwone kwiaty i cierniową koronę. W uroczystości poświęcenia sanktuarium wziął udział prezydent USA Lyndon B. Johnson wraz z małżonką i córką.
