Zbroją się na koniec „najwspanialszej kadencji”

2021-01-13 14:15 para
Usunąć Trumpa!
Autor: AP Usunąć Trumpa!

Jeszcze niedawno Donald Trump (75 l.) na Twitterze twierdził, że jego prezydentura jest „najwspanialszą pierwszą kadencją w historii USA”. Dziś musi się zmierzyć z największą hańbą wszystkich prezydentur w Stanach. Po raz drugi staje przed procedurą impeachmentu. Co więcej, ostatnie dni jego urzędowania upłyną pod znakiem wzmożonego alertu i obaw przed dalszym rozlewem krwi.

- Zagroził integralności systemu demokratycznego, przeszkodził pokojowemu przekazaniu władzy i zagroził działalności rządu. Dlatego zdradził swoich wyborców jako prezydent, wyrządzając oczywistą krzywdę ludziom w Stanach Zjednoczonych - napisał w uzasadnieniu do artykułów impeachmentu lider większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer (81 l.) z Maryland.

Izba Reprezentantów w środę zamierza przegłosować wniosek o usunięcie z urzędu prezydenta USA, zarzucając mu m.in. podżeganie do powstania. Na impeachmencie może się nie skończyć. Jeżeli wniosek przegłosuje również Senat, Donald Trump może stanąć przed sądem, gdzie usłyszy zarzuty karne. Nie będzie mógł też startować w kolejnych wyborach.

Jednak przed uchwaleniem odwołania władza prezydenta pozostaje nienaruszona. W poniedziałek Trump zdecydował się zwiększyć ochronę Waszyngtonu, DC, przed nadchodzącą inauguracją Joe Bidena (79 l.). Wydany w trybie wykonawczym rozkaz obowiązuje do 24 stycznia i umożliwia Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego współpracę z władzami lokalnymi. Decyzją służb Kapitolu w dniu inauguracji cały jego teren zostanie też odcięty od świata.

Te decyzje mają solidne podstawy. FBI ostrzega, że we wszystkich 50 stolicach stanów można spodziewać się zbrojnych protestów zwolenników Trumpa. Agencja twierdzi, że według zebranych przez nią informacji w całych Stanach może dojść do zbrojnych wystąpień, gdyby rząd zdecydował się skorzystać z 25. poprawki do konstytucji, która umożliwia przekazanie władzy wiceprezydentowi, w sytuacji gdyby prezydenta uznano za niezdolnego do pełnienia funkcji.

Sam Trump uważa, że rozpoczęcie procedury impeachmentu budzi wśród jego zwolenników „ogromny gniew”. Porównał kampanię przeciwko sobie do amerykańskiego "polowania na czarownice" - serii przesłuchań i procesów przeciwko znanym postaciom USA o lewicowych poglądach, prowadzonym w latach 50. XX w.

Najnowsze