Władze federalne wreszcie uruchomiły pieniądze pomocowe. $4,3 miliarda dla Nowego Jorku

2021-05-13 0:29 para

Stało się! Władze federalne wreszcie uruchomiły $350 miliardów dla władz stanowych i lokalnych z liczącego $1,9 biliona funduszu na covidową pomoc. Są jednak ścisłe zasady ich wydawania.

Sama kwota nie jest zaskoczeniem. Stan Nowy Jork dostanie $12,7 miliarda, NYC - $4,3 miliarda. Do Albany trafi $80 milionów, do Buffalo $331 milionów. Blisko $6 miliardów hrabstwa rozdzielą pomiędzy swoje gminy.

Pieniędzy nie można jednak wydać dowolnie. Federalne ustalenia przewidują, że fundusze trzeba przeznaczyć na zdrowie publiczne, przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym pandemii, zastąpienie utraconych dochodów sektora publicznego, zapewnienie dodatkowego wynagrodzenia podstawowych pracowników oraz na projekty wodociągowe, kanalizacyjne lub szerokopasmowe.

- Ograniczenia ogłoszone w poniedziałek mają na celu zapewnienie przestrzegania woli Kongresu w przeznaczaniu funduszy na odpowiednie cele - poinformowała dziennikarzy administracja federalna.

- Stany nie mogą wykorzystywać funduszy do finansowania obniżek podatków ani wpłacania depozytów z funduszy emerytalnych - poinformował Departament Skarbu. - Nie mogą również płacić za długo planowane projekty infrastrukturalne niezwiązane z wodociągami, kanalizacją i łączami szerokopasmowymi. 

Pieniądze będzie można wykorzystać do 2021 roku. Do samorządów trafią w dwóch transzach. Połowa zostanie wypłacona w tym miesiącu, druga połowa za rok. Wypłaty dla stanów zostały uzależnione od stopy bezrobocia. Te z największą otrzymają całe fundusze jednorazowo. Pozostałe - w dwóch transzach.

Najnowsze