Weteran przerywa milczenie w sprawie śmierci bezdomnego nowojorczyka

2023-05-23 15:39

W piątek tłumy żegnały Jordana Neely’ego (+30 l.), bezdomnego nowojorczyka, który został uduszony przez pasażerów w metrze. Dzień później 24-letni weteran oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci 30-latka po raz pierwszy od dnia tragedii zabrał głos.

– To, co przydarzyło się Jordanowi, było przestępstwem – powiedział Al Sharpton (69 l.), działacz na rzecz praw obywatelskich, w Mount Neboh Baptist Church na Manhattanie, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe uduszonego w metrze Neely’ego. Mężczyzna stracił życie 1 maja w pociągu linii F. Miał krzyczeć, że jest głodny i spragniony, jednak wedle świadków zdarzenia nie zaatakował żadnego z pasażerów. Jak przyznał Sharpton podczas pogrzebu, 30-latek „wołał o pomoc” i od kilku lat zmagał się z chorobą psychiczną.

O śmierć Neely’ego został oskarżony Daniel Penny (24 l.) były US Marine z Long Island, który w sobotę przerwał milczenie. Wielu nowojorczyków zarzucało mężczyźnie rasizm, jednak ten przyznał, że kolor skóry 30-latka nie miał nic wspólnego z tragedią. – Każdy, kto kiedykolwiek mnie spotkał, może ci powiedzieć, że kocham wszystkich ludzi, kocham wszystkie kultury – powiedział w rozmowie z „New York Post”. – Jestem głęboko zasmucony utratą jego życia – oznajmił, dodając, że winny tragedii jest „system, który tak bardzo nas zawiódł”.

Weteran miał chwycić bezdomnego za szyję i dusić, powalając 30-latka na podłogę. Neely stracił przytomność, w szpitalu stwierdzono jego zgon, a koroner uznał przyczynę śmierci za morderstwo. Penny podczas wywiadu przyznał jednak, że gdyby ponownie znalazł się w podobnej sytuacji, postąpiłby tak samo. – Zrobiłbym to, gdyby istniało zagrożenie i niebezpieczeństwo – stwierdził.

Adwokat Penny’ego Thomas Kenniff przekazał w oświadczeniu, że „groźby i terror, które Jordan Neely wniósł do tego pociągu, zostały już dobrze udokumentowane”. 24-latkowi grozi do 15 lat więzienia.

Nasi Partnerzy polecają