Piątek 27 września był ostatnim dniem trwającej od wtorku 46. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Wydarzenie, które zrzesza dziś blisko 30 placówek z Europy Zachodniej, obu Ameryk i Australii, odbyło się w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Uczestnicy wzięli między innymi udział w zamkniętych sesjach, w czasie których debatowali nad przyszłymi uchwałami MABPZ oraz planami następnej konferencji, która w przyszłym roku odbędzie się w Rzymie. Nie zabrakło jednak również otwartych wykładów i wydarzeń dla publiczności. Był też czasu na relaks - w ostatnim dniu spotkania muzealnicy i bibliotekarze uczestniczyli w niezapomnianym rejsie po rzece i jeziorze w Chicago. Była to doskonała okazja do wymiany wrażeń oraz nawiązywania bliższych kontaktów.
- „46. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie pokazała siłę międzynarodowej współpracy w zakresie zachowania i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego. Z radością będziemy rozwijać relacje i kontakty nawiązane podczas tego wydarzenia, kontynuując naszą wspólną misję ochrony i celebrowania polskiej historii i kultury na całym świecie” - napisali organizatorzy wydarzenia na stronie internetowej MPA. - „Chcielibyśmy również podziękować licznym instytucjom kulturalnym, które współpracowały przy organizacji tej konferencji, czyniąc ją wielkim sukcesem!” - dodali.
Pomysł stworzenia konferencji pojawił się w 1977 r. w Rapperswilu, gdzie spotkali się przedstawiciele: Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Początkowo miała być to konferencja instytucji kultury polskiej na Zachodzie. Na sesji w 1980 r., postanowiono ograniczyć zasięg działalności do muzeów i bibliotek i zmienić nazwę na Stała Konferencja Muzeów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.