W Nowym Jorku i Chicago głos możesz oddać osobiście

2020-07-10 13:29 Magdalena Odziemczyk
Polonia głosowała do ostaniej chwili
Autor: twitter

Polonia z Nowego Jorku i Chicago ma szansę zdążyć oddać głos w II turze wyborów na prezydenta RP, nie oglądając się na amerykańską pocztę. Władze konsularne zmieniły zasady głosowania – karty wyborcze można osobiście zostawić w konsulacie.

Podczas pierwszej tury wyborów do Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku nie dotarło na czas kilkaset pakietów wyborczych. Podobnie było w Chicago. Polskie placówki w tych miastach, zadbały, by to się nie powtórzyło – wystawiły urny, do których wrzucać można wypełnione pakiety. Głos osobiście oddać można w piątek w godzinach pracy konsulatu i w sobotę w godz. 7 am – 9 pm.

Przed wizytą na Manhattanie czy w centrum Chicago warto jednak zapoznać się z instrukcją głosowania korespondencyjnego, którą znajdziemy w pakiecie wyborczym. Prócz postawienia znaku „x” przy wybranym kandydacie, ważne jest także wypełnienie i podpisanie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Kartę do głosowania, ale tylko ją, należy włożyć do oznaczonej koperty i zakleić. Kopertę z kartą do głosowania oraz oświadczenie trzeba umieścić w kopercie zwrotnej, na której widnieje adres konsulatu i numer komisji obwodowej. Po jej zaklejeniu, można odnieść ją do konsulatu, w którego rejestrze wyborców figurujemy. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku mieści się przy 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016. Konsulat Generalny RP w Chicago przy 1530 N Lake Shore Dr, Chicago, IL 60610.

Osoby z prawem do głosowania w innych placówkach na terenie USA pakiety wyborcze muszą odesłać pocztą lub kurierem. Muszą one dotrzeć do konsulatów do 9 pm czasu lokalnego w sobotę.