Szturm po REAL ID

2020-02-21 20:30 Sal

Wydziały motoryzacji przeżywają oblężenie, a może być jeszcze gorzej. Setki nowojorczyków pojawiają się w lokalnych oddziałach DMV, by wyrobić lub wymienić prawo jazdy czy non driving ID na nowy lepiej zabezpieczony dokument Real ID. Po 1 października będzie on niezbędny m.in. do podróży krajowych samolotem.

Nowe ID wydawane zgodnie z poleceniami zawartymi w federalnej ustawie Real ID Act of 2005 posiada specjalne znaki wodne i umożliwia weryfikację posiadacza, choćby tego, czy nie jest poszukiwany lub uznany za zagrożenie. Zgodnie z przepisami od 1 października osoby legitymujące się starym prawem jazdy czy non driving ID nie będą mogły na ich podstawie wsiąść do samolotu podróżującego po Stanach ani wejść do żadnych federalnych budynków. Jeżeli nie wymienią do 1 października dokumentu na nowy spełniający federalne wymogi bezpieczeństwa, będą musieli mieć przy sobie paszport lub zieloną kartę. Choć czasu było sporo, stanowe władze alarmowały, że termin wejścia nowych przepisów w życie może być zagrożony. Waszyngton nie zgodził się na odłożenie w czasie zmian, a DHS regularnie przypomina o tym, co czeka mieszkańców po 1 października i ostrzega przed chaosem na lotniskach.
Władze stanowe ostrzegają z kolei przed kolejkami w DMV. W Nowym Jorku już można odczuć gorączkę. – Myślałam, że to zajmie jakieś dwie godziny, by złożyć wniosek o Real ID. Okazało się, że 6 godzin. Mój poród trwał krócej – powiedziała reporterom NY1 jedna z kobiet czekających w kolejce w DMV na Ninth Avenue i 31st Street na Manhattanie. Pracownicy Wydziału Komunikacji robią wszystko, by jak najszybciej obsłużyć nowojorczyków. Zatrudniono dodatkowych 400 urzędników. Wydłużono godziny pracy w dni powszednie i otwarto wydziały DMV w soboty. W styczniu w NY wydano 87605 nowych Real ID. W lutym ta liczba może być znacznie wyższa. Więcej informacji na temat Real ID należy szukać na stronie dmv.ny.gov.

Najnowsze