Spoczął przy bliskich po 73 latach

2023-05-30 20:51

Bliscy Luthera H. Story’ego (+18 l.), żołnierza armii USA, stracili nadzieję, że kiedykolwiek pochowają go z należytym szacunkiem. W kwietniu bieżącego roku usłyszeli jednak długo wyczekiwaną wiadomość – szczątki bohatera zostały odnalezione. W poniedziałek, po 73 latach, spoczął w swoim rodzinnym stanie.

Story pochodzący z miasta Americus w Georgii miał zaledwie 18 lat, gdy został wysłany, by walczyć podczas wojny koreańskiej. Był żołnierzem 9. Pułku Piechoty i zginął 1 września 1950 r. Rok później został odznaczony Medalem Honoru, choć – jak myślano – jego ciało nie zostało odnalezione.

– W mojej rodzinie zawsze wierzyliśmy, że nigdy się nie znajdzie – powiedziała Judy Wade, siostrzenica i jedyna żyjąca krewna Story’ego. Jednak w kwietniu bieżącego roku wszystko miało się zmienić – amerykańskie wojsko ujawniło, że potwierdzono zgodność DNA siostrzenicy i jej matki z DNA niezidentyfikowanego żołnierza, którego szczątki odzyskano z Korei już 73 lata temu. Okazał się być nim Luther H. Story, który po ponad siedmiu dekadach mógł spocząć nieopodal swoich bliskich.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w poniedziałkowy Memorial Day. Story został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Andersonville, GA, 12 mil od miejsca, gdzie się wychował.

Zgodnie z danymi POW/MIA Accounting Agency ponad 7500 Amerykanów, którzy służyli w wojnie koreańskiej, pozostaje zaginionych lub ich szczątki nie zostały zidentyfikowane. To ok. 20 proc. z wszystkich żołnierzy, którzy zginęli na wojnie.