Brat Paweł Bielecki, zakonnik z Prowincji Najświętszej Maryi Panny Zakonu Kapucynów z siedzibą w White Plains, NY, jak pisaliśmy przed weekendem, został oskarżony przez Prokuraturę Okręgową dla Południowego Nowego Jorku o oszustwo pocztowe i oszustwo bankowe. Zdaniem śledczych, duchowny przez lata mamił ludzi wyłudzając od nich pieniądze na fałszywą działalność charytatywną. 48-letni zakonnik podawał się za chirurga, prowadzącego kliniki w Libanie, ojca Paula, ojca Kowala, Paula HRH Saxe-Coburg-Gotha czy dr. Phaakona Sonderburg-Glucksburga. W mediach, na portalach crowfoundingowych czy na spotkaniach w polskich parafiach prosił o wsparcie jego rzekomo charytatywnej działalności. Zdaniem śledczych wyłudził kilkaset tysięcy dolarów.
Przestępczy schemat, według prokuratury, był dopracowany w najdrobniejszym szczególe. – „Bielecki utworzył wiele domen internetowych i liczne adresy e-mail pod różnymi pseudonimami, w tym pseudonimami opisanymi powyżej, które wykorzystał, aby pomóc ukryć swój oszukańczy plan. Na przykład, Bielecki wydaje się stworzył domenę internetową „darpa-un.org" i zarejestrował co najmniej cztery adresy e-mail w tej domenie internetowej w związku z fałszywymi oświadczeniami, że prowadzi badania medyczne dla „UN-DARPA", które z kolei ułatwiały Bieleckiemu ukrywanie oszukańczego planu przed Prowincją, IRS, i organami ścigania” – czytamy w treści skargi sądowej złożonej przez prokuraturę.
Nowojorska prokuratura ma dowody operacji bankowych księdza, ale też maile z korespondencją zakonnika z niektórymi z jego ofiar. Jest wśród nich małżeństwo, które między czerwcem 2020 r. a październikiem 2023 r. przelało na jego konto około $84 tys. Jak podkreślają śledczy, byli oni jednymi z wielu osób, które duchowny miał wprowadzać w błąd, informując, że akurat przebywa w swojej klinice w Libanie, choć nieprzerwanie był w Nowym Jorku. Na liście ofiar znajdują się także dziesiątki osób, które wzięły udział w internetowych zbiórkach funduszy, ale też przedstawiciele rozmaitych organizacji, którzy brali udział w galach i kościelnych eventach i przekazywały czeki na rzecz fałszywej libańskiej misji polskiego księdza.
Śledczy wciąż szukają ofiar Pawła Bieleckiego. - „Ofiar tego domniemanego zachowania może być więcej” – przekazała prokuratura w komunikacie. - „Osoby posiadające informacje, które należy zgłosić, proszone są o kontakt z agentem specjalnym Seanem Smythem z Biura Prokuratora Generalnego Południowego Dystryktu Nowego Jorku pod numerem (914) 993-1900” – dodali śledczy. Informacje można przekazywać też drogą internetową.