Odurzał i gwałcił pacjentki

i

Autor: Colleen Long/AP

Odurzał i gwałcił swoje pacjentki

2022-08-02 20:02

Niegdyś ceniony nowojorski neurolog przez ponad 15 lat faszerował swoje pacjentki silnymi lekami przeciwbólowymi, po czym wykorzystywał je seksualnie w gabinecie lekarskim. W piątek ława przysięgłych uznała go winnym zarzucanych mu czynów. Grozi mu dożywocie.

Dr Ricardo Cruciani (68 l.), pracownik ówczesnego Beth Israel Medical Center na Manhattanie oraz placówek w New Jersey i Pensylwanii, został uznany za winnego w sprawie 12 zarzutów – dotyczących m.in. napaści seksualnej, usiłowania i dokonania gwałtu. Neurolog nie przyznał się do winy.

Jego pacjentkami były często kobiety, które przeżyły wypadki samochodowe lub doświadczały poważnych chorób. Zdaniem prokuratorów Cruciani uwodził swoje pacjentki i przepisywał im wysokie dawki uzależniających leków przeciwbólowych. Sześć ofiar lekarza zeznało, że do wykorzystywania seksualnego dochodziło za zamkniętymi drzwiami, gdzie często się obnażał i żądał seksu. Niektóre kobiety stały się ofiarami lekarza-gwałciciela.

– Nie wypisywał mi recept, dopóki nie robiłam tego, co chciał – powiedziała jedna ze skrzywdzonych pacjentek. – Oskarżony jest nikim innym jak dilerem narkotyków, który wykorzystywał recepty jako broń – stwierdziła z kolei prokurator Shannon Lucey w mowie końcowej.

Mężczyzna został aresztowany w 2017 r., jednak uniknął więzienia po osiągnięciu ugody, która wymagała od niego zrzeczenia się licencji medycznej i zarejestrowania się jako przestępca seksualny. Cruciani wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Zostanie skazany 14 września i grozi mu dożywocie. Stoi także przed zarzutami federalnymi.