Licealiści opowiedzą o wielkich Polakach w NYC

2022-11-27 17:06

Wyjątkowy spektakl o wielkich Polakach zawita do Nowego Jorku. W Muzeum Holokaustu licealiści z Łodzi zaprezentują spektakl „Paszporty Życia”, opowiadający historię zapomnianych bohaterach z tzw. Grupy Ładosia, których akcja pomogła ocalić około 8 tys. Żydów w czasie II wojny światowej. Polonia oraz Amerykanie będą mogli zobaczyć go w sumie w czterech lokalizacjach.

Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku (1 grudnia, godz. 7 pm), Associated Polish Home w Filadelfii (4 grudnia, godz. 6 pm) oraz Polski Dom Narodowy Warsaw (7 grudnia, godz. 6.30 pm) i Centrum Polsko-Słowiańskie (2 grudnia, godz. 6.30 pm) na Brooklynie na początku grudnia gościć będą wyjątkowe przedstawienie. W spektaklu „Paszporty życia” zobaczą historię Aleksandra Ładosia i związanych z nim polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie w Szwajcarii oraz współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich, którzy ratowali prześladowanych polskich i europejskich Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Operacja ta jest do dziś uważana za jeden z najbardziej zagadkowych wątków II wojny światowej

Wykonawcami spektaklu, w reżyserii Małgorzaty Sarneckiej-Papis, Małgorzaty Ułamek i Iwony Witkowskiej, będą aktorzy uczniowie VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi. Gościem specjalnym będzie znany polski kantor Symcha Keller. Przedstawieniom będzie towarzyszyć pokaz filmu „Polmission. Tajemnice paszportów” w reż. Jacka Papisa. Obraz stanowi kontynuację filmu „Paszporty Paragwaju” i opowiada o dalszych losach ocalonych. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem oraz dyskusja. Fundacja Hatikva we współpracy z Gram-X Promotions zaprezentuje także wystawę przedstawiającą historię działań Grupy Berneńskiej autorstwa dr Aleksandry Kmak-Pamirskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rejestracja na stronie eventbrite.

Nasi Partnerzy polecają