MTA będzie ograniczać swoje usługi. Liczba kursów metra spadnie o połowę

2020-11-19 14:52

To fatalna wiadomość dla wielu nowojorczyków. MTA chce skróci rozkład jazdy metra o połowę. Zwolni też prawdopodobnie około 9 tys. pracowników. To efekt cięć budżetowych.

MTA od miesięcy twierdzi, że bez zasiłku ze środków federalnych nie przetrwa. Chce 12 miliardów dolarów. Jeżeli tych pieniędzy nie dostanie - nowojorczyków czeka czarny scenariusz. W dni powszednie liczba kursów metra może zostać ograniczona o niemal połowę. Zmniejszona zostanie też liczba kursów autobusów miejskich.

Metro i autobusy MTA poniosłyby również ciężar planowanej redukcji zatrudnienia. Agencja musiałaby zwolnić ponad 8 tys. pracowników. Oba systemy transportu zostałyby poddane cięciom budżetowym o ponad 1,1 miliarda dolarów.

Cięcia dotknęłyby również inne sieci obsługiwane przez MTA. Koleje podmiejskie - Long Island Rail Road i Metro-North Railroad - straciłyby około 250 milionów dolarów i około 1000 pracowników. To oznacza, że pracę straciłby co czwarty pracownik zatrudniany przez MTA.

- Pasażerów dotkną niewyobrażalne cięcia, jeśli władze federalne nie przyjdą szybko z pomocą - mówi Lisa Daglian (58 l.) ze Stałego Komitetu Doradczego Obywateli przy MTA. I dodaje, że konieczne cięcia w budżecie agencji i zwolnienia pracowników to również katastrofa gospodarcza dla całego Nowego Jorku.

Nowy projekt budżetu zakłada oszczędności na poziomie 1,4 mld dolarów, choć specjaliści przewidują, że faktyczne oszczędności zamkną się kwotą o około 100 mln. dolarów mniejszą. Ale i tak już jest krytykowany przez związkowców.

- Wyrzucenie tysięcy pracowników na ulicę i pozostawienie całych dzielnic bez usług nie jest rozwiązaniem problemu - uważa Tony Utano ze Związku Pracowników Transportu.