Król przemytników przyznał się do winy

i

Autor: AP Photo Król przemytników przyznał się do winy

Król przemytników przyznał się do winy

2023-01-27 18:11

Kolumbijczyk niegdyś królujący na liście najbardziej poszukiwanych i najgroźniejszych baronów narkotykowych na świecie stanął przed nowojorskim sądem. Dairo Antonio Úsuga (52 l.), znany jako Otoniel, przyznał się do winy w związku z zarzutami o przemyt narkotyków do USA, kierowanie kartelem i grupą paramilitarną.

– Tony kokainy przemieszczano za moją zgodą lub na mój rozkaz – mówił w środę Úsuga, którego amerykańscy i kolumbijscy agenci szukali od ponad dekady. Schwytano go w październiku 2021 r. i ekstradowano do Stanów Zjednoczonych pół roku później. Następnie został oskarżony o kierowanie Klanem Zatoki – kartelem odpowiedzialnym za przemyt do USA co najmniej 73 t kokainy i terroryzującym północną Kolumbię. Według prokuratury Otoniel był odpowiedzialny za śmierć i tortury setek przeciwników, oferował też nagrody za zabicie policjantów czy żołnierzy.

– Wraz z dzisiejszym przyznaniem się do winy krwawe rządy najbardziej brutalnego i znaczącego kolumbijskiego handlarza narkotyków od czasów Pablo Escobara dobiegły końca – stwierdził prokurator z Brooklynu Breon Peace. Baron ma zostać skazany na co najmniej 20 lat więzienia.

Nasi Partnerzy polecają