W pięknie udekorowanej i przystrojonej, wyremontowanej niedawno kosztem Okręgu II Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce sali koncertowej zebrali się weterani z różnych placówek Okręgu II i zaproszeni goście. Nad wszystkim czuwał organizator i prowadzący wieczór, Komendant Okręgu II Marek Chroscielewski, który dokładnie o godz. 7 pm powitał i przedstawił zaproszonych gości.
Duchowni, wojskowi i sportowcy wśród zacnych gości
Wśród zaproszonych gości znaleźli się ojcowie paulini z kościoła św. Stanisława przy 7. Ulicy na Manhattanie - ojciec Michał Krzyżanowski, kapelan Okręgu II i ojciec Jan Kolmaga, członek Placówki 123. Na uroczystość stawili się także oficerowie służby czynnej Wojska Polskiego - z ramienia Misji Stałej RP przy ONZ obecny był płk Krzysztof Steć, attaché wojskowy Misji RP, a z Waszyngtonu przybył po raz pierwszy do Domu Weterana płk Mateusz Jaworski, zastepca attaché wojskowego RP. Od lat na opłatku obecny jest profesor Marek Chodakiewicz, historyk i wykładowca. Stawili się także Franciszek Piwowarczyk, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego z roku 2021 i były zawodowy mistrz świata w boksie w wadze junior ciężkiej i w wadze półciężkiej Tomasz Adamek - pierwszy Polak, który zdobył „Muhammad Ali Giant Athlete Award” za wybitne osiągnięcia sportowe.
Marek Chroscielewski przywitał i przedstawił także Artura Dołęgę z PSFCU i Piotra Kumelowskiego, skarbnika i członka Instytutu Piłsudskiego w NYC oraz Krzysztofa Rostka z Pulaski Business Association i Małgorzatę Kellis, znaną śpiewaczkę operową. Weterański opłatek nie mógłby się odbyć bez Komendanta Naczelnego SWAP Tadeusza Antoniaka i Heleny Knapczyk, Naczelnej Prezes Korpusu Pomocniczego Pań oraz Bożeny Dzon, wiceprezeski KPP. Nie odbyłby się także bez udziału komendantów Placówek Okręgu II i Dyrektora Wykonawczego Fundacji SWAP Jerzego Leśniaka.
Życzenia, kolędy i rozmowy przy świątecznym stole
- Daj nam Boże stary rok sprowadzić, Nowego doczekać, abyśmy byli zdrowi, weseli, jak w niebie anieli, I żebyśmy doczekali I za rok znów się łamali – życzył płk Steć. Po nim życzenia przekazali płk Mateusz Jaworski i profesor Marek Chodakiewicz, który przypomniał o długiej tradycji weterańskiego opłatka w Ameryce, zapoczątkowanego przez żołnierzy Błękitnej Armii i później żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z II Korpusu gen. Andersa i innych formacji II Rzeczpospolitej oraz żołnierzy AK i NSZ. Tradycje te są kontynuowane obecnie przez ich spadkobierców. Profesor Chodakiewicz położył nacisk na potrzebę krzewienia pamięci i tradycji wśród młodzieży polonijnej.
- Teraz przed Polską stoi straszliwe zagrożenie. Jedno kulturowe z Zachodu, jak zwykle, i śmiertelne ze Wschodu. Znów dwóch wrogów łby podnosi – stwierdził. - Jeżeli Polacy w Polsce nie wypracują materialnych środków, żeby się przed tym obronić, to powinni przynajmniej kultywować ducha, ducha tego, który powinien wyjść stąd. Ducha, którego przynieśli do Ameryki pokolenie po pokoleniu, ci, którzy walczyli za wolność Polski – dodał. Następnie życzenia złożyli Artur Dołęga, Piotr Kumelowski, Tadeusz Antoniak i Helena Knapczyk.
Po życzeniach nastąpiło przekazanie Światła Pokoju przez harcerki i harcerzy z Polskiego Domu Narodowego na Greenponcie i później harcerze odśpiewali kolędy. Po nich śpiewem uraczyli gości także Karol Kazan, Agnieszka Pańkowska i Stanisław Nestorowicz.
Po wspólnym śpiewaniu kolęd Ojciec Michał Krzyżewski Kapelan Okręgu II pobłogosławił zebranych. Po modlitwie i błogosławieństwie nastąpiło łamanie się opłatkiem, które poprzedziło weterańską wieczerzę z tradycyjnymi polskimi potrawami świątecznymi. W jej trakcie do taktów cichej muzyki płynącej w tle, na dużym ekranie prezentowane były archiwalne zdjęcia ze spotkań opłatkowych w Wojsku Polskim.