Maturzyści szaleli do rana

i

Autor: materiały prasowe Maturzyści szaleli do rana

Maturzyści zaszaleli na balu w New Jersey

2019-02-08 23:00

Tradycyjnym, dostojnie odtańczonym polonezem rozpoczął się 11. w historii szkolnictwa polonijnego Wschodniego Wybrzeża Ameryki, Bal Maturalny, zwany potocznie Studniówką. W tym roku odbył się 2 lutego w wykwintnej restauracji Royal Manor w Garfield, NJ.

Poloneza poprowadziła dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, w parze z wicekonsulem RP w Nowym Jorku Mateuszem Gmurą oraz wiceprezes na stany New Jersey i Pensylwania Marią Marchwiński wraz z dyrektorem wykonawczym PSFUK, Bogdanem Chmielewskim. Tuż za nimi w rytm melodii Kilara podążyli abiturienci reprezentujący 27 polskich szkół z czterech stanów: New Jersey, Nowego Jorku, Pensylwanii i Connecticut.
W balu studniówkowym uczestniczyło 614 osób, w tym 232 uczniów klas maturalnych. Patronat honorowy nad studniówką objęli Ministerstwo Edukacji Narodowej RP, Ambasada RP w Waszyngtonie, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, sponsorem była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. - „Gdziekolwiek byś nie był, cokolwiek nie robił”, jak mawiał nasz wielki Polak Św. Jan Paweł II, „Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam” – powiedziała na wstępie uroczystości wiceprezes CPSD Anna Tracz.
Prezes CPSD dr Dorota Andraka, życzyła maturzystom, by „szczególna wiedza i umiejętności nabyte w polskiej szkole były dla nich przepustką do sukcesu i by Polska była zawsze bliska ich sercu”. Kolejnym punktem programu były podziękowania dla nauczycieli i dyrektorów w imieniu abiturientów, które skierowali uczniowie PSD ZPA z Perth Amboy, NJ, Julia Kielbus i Victoria Kolano. Słowa wdzięczności do kochanych rodziców skierowali z kolei przedstawiciele SJP im. im. Jana Pawła II w New Britain, CT, Anna Czerkiewicz i Damian Kret: „To Wy nauczyliście nas kochać i szanować – wszystkich i wszystko ..., to Wy pokazujecie nam, że nie możemy się tak łatwo w życiu poddawać ... Rodzice, zawsze możemy na Was liczyć!”.
Miłym akcentem było tradycyjne wręczenie dyrektorom i wychowawcom kwiatów oraz przekazanie dyplomów i listów gratulacyjnych dla maturzystów. Każdy abiturient otrzymał w teczce list od Minister Anny Zalewskiej, Ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego, Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego oraz certyfikat w wysokości $50 od PSFUK. Tyle samo wyniosło dofinansowanie każdego biletu wstępu, zapewnione przez PCSD.
Później inicjatywę przejął DJ Kacper, zapraszając wszystkich na parkiet do zabawy przy dźwiękach nie tylko polskich przebojów. Eleganccy maturzyści, młodzież, ich rodzice, nauczyciele i goście szaleli niestrudzenie do godz. 1 am. Uczestnicy byli zachwyceni. - Studniówka była pełna emocji i niezapomnianych wrażeń. Czuliśmy się bardzo szczęśliwi. Dziękujemy!! - mówiła Paulina Michalski, PS przy parafii św. Jadwigi w Trenton. - Wspaniała zabawa, dobrze zorganizowana i jakże potrzebna naszej młodzieży, gdyż Polonia w naszych okolicach jest nieliczna. Każda możliwość integracji z rówieśnikami jest bardzo mile widziana. Dziękujemy Centrali i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy – wtórowała młodzieży Marzena Wac, nauczyciel z AJP w Manchester.
Na Wschodnim Wybrzeżu pierwszą studniówkę urządziła Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. Jana Pawła II na Maspeth w 2003 roku. Od 2009 roku CPSD w Ameryce organizuje rokrocznie Studniówki dla młodzieży wszystkich szkół polonijnych na zmianę w Nowym Jorku i New Jersey.