Zrobili mu mózg ze skóry! Pierwsza taka operacja w dziejach

2020-05-14 13:00 zw
Śródmózgowie - budowa i funkcje
Autor: Getty Images Śródmózgowie zlokalizowane jest w środkowej części mózgowia

Takiej operacji jeszcze nie było! Amerykańscy naukowcy wszczepili do mózgu 69-letniego pacjenta z Kalifornii komórki pobrane z jego włąsnej skóry. U cierpiącego na chorobę Parkinsona mężczyzny już widać wielką poprawę stanu zdrowia. Na czym polegał ten niewiarygodny zabieg i kto go wykonał?

Amerykańscy naukowcy zrobili 69-latkowi z Kalifornii mózg ze skóry! Brzmi niewiarygodnie, ale właśnie taką pionierską operację wykonano u George'a Lopeza (69 l.). Mężczyzna od kilku lat cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Nie mógł już nawet sam zawiązać sobie butów, kiedy z pomocą ruszyli naukowcy z Harvardu. Zaproponowali pacjentowi wzięcie udziału w nowatorskim, bezprecedensowym programie terapeutycznym z wykorzystaniem komórek macierzystych. Neurochirurdzy z Harvardu pod kierunkiem dr Kwang-Soo Kima zaczęli leczenie dwa lata temu. Przeszczepili wówczas do mózgu pacjenta neurony dopaminy wykonane z komórek macierzystych, które rozwinęli ze skóry George'a Lopeza.

Zrobili tak, ponieważ objawy choroby Parkinsona wynikają właśnie z faktu, iż mózgi pacjentów przestają wytwarzać wystarczającą ilość dopaminy. Dr Kwang-Soo Kim prowadził badania nad taką formą terapii od 2009 roku, teraz może zobaczyć owoce swojej pracy. U pacjenta po dwóch latach stopniowych postępów widać już bardzo wyraźną poprawę! Mężczyzna nie tylko może sam zawiązać swoje buty, ale nawet wrócił do pływania, co jeszcze dwa lata temu było nie do pomyślenia w przypadku osoby z tak dużym stopniem niepełnosprawności. Lekarze z Harvardu niebawem opublikują szczegółowe informacje na temat swojej przełomowej metody leczenia choroby Parkinsona. Już teraz dali nadzieję wielu chorym na powrót do normalnego życia.

Super Raport 12 V (goście: Miller, Zuber)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze