Zrobią w kosmosie armagedon

i

Autor: AP Zrobią w kosmosie armagedon

Zrobią w kosmosie Armagedon

2022-09-26 17:44

Naukowcy mówią jednogłośnie: to będzie historyczne wydarzenie. Już dziś w ramach misji DART statek kosmiczny uderzy w asteroidę Dimorphos. NASA chce sprawdzić w ten sposób, czy ludzkość jest w stanie bronić się przed zabójczymi asteroidami.

Bezzałogowa misja Double Asteroid Redirection Test, której koszt sięga $325 mln, rozpoczęła się już 24 listopada 2021 r. Zadaniem statku kosmicznego ważącego 550 kg i lecącego z prędkością 14 tys. mph jest zderzenie z Dimorphosem, księżycem planetoidy Didymos, do którego dojdzie w poniedziałek, 26 września, o godz. 7.14 pm czasu wschodnioamerykańskiego. Celem zderzenia jest zmiana trajektorii lotu asteroidy, a zarazem sprawdzenie technologii zapobiegających potencjalnym kolizjom planetoid bliskich Ziemi z naszą planetą.

NASA podkreśla, że żadna z asteroid nie jest obecnie zagrożeniem dla Ziemi, a oba obiekty będą znajdować się w odległości ok. 11 mln km od planety. To przełomowe wydarzenie będzie można oglądać dzięki transmisji online na stronie nasa.gov oraz w mediach społecznościowych agencji.

Nasi Partnerzy polecają