ZPPA ma już 90 lat!

2019-12-01 23:28 mjr
Jubileusz ZPPA
Autor: Wojciech Dorula

Związek Podhalan w Północnej Ameryce świętuje doniosły jubileusz. W ostatnią sobotę odbyły się uroczystości 90-lecia jego powstania. Wielką galę poprzedziła msza święta, którą odprawiono w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Cicero.

Z okazji jubileuszowego nabożeństwa w kościele zebrały się aż 54 poczty sztandarowe kół należących do ZPPA. We mszy, której głównym celebrantem był ojciec Bartłomiej Stanek, karmelita z Indiany, licznie uczestniczyli członkowie ZPPA, nie zabrakło też Zarządu Głównego w osobach: prezesa Józefa Cikowskiego, sekretarza Heleny Studenckiej, wiceprezesów Stanisława Sarny, Zofii Ustupskiej-Bobak i Zdzisława Doruli. We mszy uczestniczyli także konsul RP w Chicago Piotr Janicki, wicekonsul Piotr Semeniuk oraz sekretarz stanu RP Adam Kwiatkowski.

Po mszy zebrani udali się na uroczysty bankiet do Domu Podhalan w Chicago. W części oficjalnej przemówił m.in. prezes ZPPA, a Adam Kwiatkowski odczytał list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto przedstawiciel państwa wręczył honorowe odznaczenia m.in.: Józefowi Cikowskiemu, Zdzisławowi Doruli, Helenie Studenckiej, Zofii Bobak i zespołowi Siumni. W części artystycznej wystąpił wyróżniony zespół Siumni oraz nowy zespół młodzieżowy działający przy Szkółce Pieśni i Tańca ZPPA Holni. Do tańca grał zespół Marcus Band.

Najnowsze