Polacy w obronie Europy przed Rosją

i

Autor: www.muzeumzimnejwojny.com

Zimna wojna

Polacy w obronie Europy przed Rosją

2022-12-09 14:12

Polska, na przestrzeni wieków, wielokrotnie musiała bronić się przed napaścią Rosji. Niejednokrotnie Polacy przestrzegali państwa zachodniej Europy, Stany Zjednoczone i Azji o zagrożeniu płynącym ze strony Petersburga i Moskwy. Ilekroć Zachód nie słuchał Polski ws. totalitaryzmów, tylekroć kończyło się to ze szkodą dla demokracji i wolności.

Spis treści

  1. 1920 Bitwa Warszawska
  2. Premier Władimir Lenin, przemawiając na Kremlu 20 września, tak charakteryzował sytuację w Europie:
  3. II wojna światowa
  4. Komunistyczny totalitaryzm sowiecki
  5. Zimna wojna
  6. Polacy i wolność
  7. Imperium kontratakuje

Polska, na przestrzeni wieków, wielokrotnie musiała bronić się przed napaścią Rosji. Niejednokrotnie Polacy przestrzegali państwa zachodniej Europy, Azji oraz Stany Zjednoczone o zagrożeniu płynącym ze strony Petersburga i Moskwy. Ilekroć Zachód nie słuchał Polski ws. totalitaryzmów, tylekroć kończyło się to ze szkodą dla demokracji i wolności. Do drugiej połowy XIX w. nie dzielono Europy na Wschodnią i Zachodnią. Istniała Europa w sensie cywilizacyjno-ekonomiczno-politycznym jako jedność, przy wszystkich zróżnicowaniach państwowych i narodowych. W tym sensie, aż do 1944 r., Polska zawsze była w Europie, a Rosja była zawsze poza Europą. 

Żadne z państw cywilizacji Zachodu nie ma wiedzy o Rosji tak głębokiej, tak powszechnej i tak obiektywnej jak Polacy. Rosja – zły sąsiad – zawsze stanowiła dla Polski i Europy zagrożenie. Rosja, czy to carska, czy sowiecka, zawsze była imperium. Choć czasem „kolosem na glinianych nogach”, to w XX w. wyjątkowo niebezpiecznym dla Europy. Tak jak dla Polski ustalenia jałtańskie stały się synonimem zniewolenia, tak dla pozostałej części Europy, a nawet świata takim zagrożeniem stał się Pax Sovietica.

Artykuł do ściągnięcia w wersji polskojęzycznej PDF

Artykuł do ściągnięcia w wersji anglojęzycznej PDF

Ostrzeżenia Polaków o imperializmie rosyjskim, o zagrożeniu ze strony Moskwy i współpraca państw Zachodu pozwalały ocalić miliony przed niewolą i ocalić demokrację. 

1920 Bitwa Warszawska

W pięć dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 16 listopada 1918 r., rząd bolszewicki wydał rozkaz nakazujący sformowanie w ramach Armii Czerwonej specjalnych mobilnych formacji o nazwie Armia Zachodnia. Miała ona realizować cele strategiczne Kremla. Zostały one sformułowane przez Lenina 29 listopada 1918 r. Tymi celami miały być Białoruś, Polska, a potem cała Europa. Według słów Lenina Europa była „chora, zdemoralizowana, w chaosie, syta, zasobna i gnuśna”. 

12 stycznia 1919 r. dowództwo Armii Czerwonej – Lew Trocki i Siergiej Kamieniew – wydało rozkaz rozpoczęcia czerwonego marszu na Zachód, a tym samym wykonania planu Operacja Wisła. Oznaczało to przejście przez Polskę do Niemiec i rozpoczęcie tam rewolucji komunistycznej. 

Już 5 lutego zajęli Kijów. 14 lutego doszło do pierwszego starcia z Wojskiem Polskim. Marszałek Józef Piłsudski ostrzegał Zachód i państwa, które dziś określilibyśmy regionem Trójmorza. Próbował stworzyć wspólny front państw Europy Środkowej i Wschodniej. Gdy to się nie udało, wyprzedził dalszy atak sowiecki. To pozwoliło 15 sierpnia 1920 r. pokonać Rosjan w Bitwie Warszawskiej i uratować Polskę i Europę. 

Premier Władimir Lenin, przemawiając na Kremlu 20 września, tak charakteryzował sytuację w Europie:

„Niemcy ogarnęło wrzenie rewolucyjne, a angielski proletariat wzniósł się na zupełnie nowy poziom rewolucyjny. Wszystko tam było gotowe do wzięcia, lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji (…) Będziemy jednak nadal przechodzić od strategii defensywnej do ofensywnej, bez ustanku, aż wykończymy tych Polaków na dobre!”.

Wtedy, w 1920 r., Polaków wysłuchali Amerykanie, wysyłając szwadron lotników patrolujących całą linię frontu. Na ich czele stał Merian Cooper, późniejszy reżyser i zdobywca Oskara za film „King Kong”. Wysłuchali nas Francuzi, którzy wysłali do Polski misję wojskową. Wśród dowódców znalazł się wówczas Charles de Gaulle – późniejszy prezydent Francji. Wsparcia udzielili także Węgrzy, wysyłając do Polski amunicję. I dzięki tej wspólnej walce i przede wszystkim geniuszowi Józefa Piłsudskiego udało się oddalić od Europy widmo moskiewskiej dominacji.

II wojna światowa

Gdy odmieniały się losy drugiej wojny światowej, zostały utworzone  dwa fronty: zachodni i wschodni. Państwa zachodnie zawiązały sojusz ze stalinowskim ZSRR, aby przesuwający się w stronę Europy Środkowej front wschodni zakleszczył Niemcy. Polacy przestrzegali wówczas, że gdy Rosjanie dojdą do Berlina, to już się stamtąd nie wycofają, zagarniając Europę Wschodnią i odbierając wolność narodom. 

Przestrzegali o tym nasi wybitni dowódcy. Premier rządu, generał Władysław Sikorski, doświadczony w obronie przed Rosjanami w 1920 r. Po wyjściu na jaw rosyjskiej zbrodni katyńskiej na dwudziestu tysiącach polskich wojskowych i policjantów gen. Sikorski zdecydował się polecieć na Bliski Wschód, aby spotkać się z polskimi żołnierzami. Wracając z inspekcji do Londynu, zginął w tajemniczej katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 r. O zamiarach Sowietów wobec Europy przestrzegał generał Władysław Anders, więzień łagrów. To on dowodził wyprowadzeniem polskich oficerów z niewoli sowieckiej na Bliski Wschód, a potem przez szlak bojowy we Włoszech doprowadził znów Polaków do serca Europy. Twórca wielkiego sukcesu Wojska Polskiego w Bitwie o Monte Cassino. Niestety poza jego przyjacielem generałem George'em Pattonem Zachód nie słuchał Polaków. Niestety, w lutym 1945 r. w Jałcie doszło do ostatecznego porozumienia USA, Wlk. Brytanii i ZSRR w sprawie Polski i oddania jej w ręce Rosjan. 

Nie słuchali nas także, gdy dostarczaliśmy raporty o niemieckich mordach na Żydach. O obozach, morderczej pracy, komorach gazowych i paleniu ciał w piecach. Gdyby wtedy Zachód słuchał, ocaliłby miliony ludzkich istnień. Jednak nie posłuchał. 

Komunistyczny totalitaryzm sowiecki

Gdy Polska i Europa Środkowo-Wschodnia zostały całkowicie pochłonięte przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki, prawowity rząd Polski, urzędujący w Londynie, informował o politycznych czystkach w Polsce i innych państwach oraz brutalnej okupacji przez Armię Czerwoną. Także gen. Anders, już jako Naczelny Wódz, przesyłał informacje od rotmistrza Witolda Pileckiego i z raportów jego grupy z komunistycznej Polski. Wszystko na nic. Zachód pozwalał Moskwie rozwijać swoje wpływy, aż Waszyngton odczuł fizyczne zagrożenie atomowymi rakietami balistycznymi. 

Zimna wojna

Tak rozpoczęła się zimna wojna, a Zachód był o krok od jej przegrania. Przy niewielkich stratach Sowieci zagarnęli połowę Niemiec i utworzyli NRD. Podporządkowane Moskwie identycznie jak Polska. Będące korytarzem do podboju Europy. Całe Bałkany były podporządkowane ZSRR, a w Grecji toczyła się tzw. wojna domowa, gdzie sowiecka partyzantka chciała zagarnąć kolejne państwo dla Moskwy. Mieli największą armię na świecie i kompletne plany podboju Europy. Wyścig kosmiczny Rosjanie także wygrywali z Amerykanami: pierwszy sztuczny satelita, pierwszy człowiek w kosmosie.

Wobec tej wyjątkowej sowieckiej dominacji Polacy się nie poddawali. Mieliśmy najdłużej walczącą partyzantkę – nazywaną dziś Żołnierzami Wyklętymi, regularnie występowaliśmy przeciwko władzy komunistycznej w 1956, 1968, 1970, 1976 i przez całą dekadę lat 80. Sprzeciwiali się także obywatele komunistycznych Niemiec w 1953, Węgrzy w 1956, Czesi i Słowacy w 1968. Zrywy te, choć podtrzymywały nadzieję, były brutalnie tłumione przez Rosjan i komunistów z tych państw. 

Polacy i wolność

Dopiero gdy Amerykanie zaczęli słuchać głosu polskiego, przyniosło to wolność dla milionów ludzi w Europie. Jednym z tych głosów był gen. Ryszard Kukliński, żołnierz komunistycznego Wojska Polskiego, który miał dostęp do sowieckich planów. Wtedy szala zaczęła przechylać się na stronę wolności. Pomiędzy 1972 a 1981 r. Kukliński przesłał 40 tys. stron tajnych rosyjskich dokumentów. W 1980 r. świat zaczął słuchać Solidarności – polskiego związku zawodowego, który był największym zorganizowanym ruchem społecznym i wolnościowym na świecie. Wsparcie dla Solidarności i Polaków płynące z całego zachodniego świata, a w szczególności USA, pozwoliło na znaczące osłabienie moskiewskich wpływów w Polsce. Od 1978 r. świat zaczął słuchać także papieża Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Innym ważnym głosem był prof. Richard Pipes, wybitny znawca Rosji, patrzący na nią z punktu widzenia kraju swojego urodzenia, czyli Polski. Był doradcą Richarda Nixona i Ronalda Reagana. Wskazał on bardzo precyzyjnie, gdzie amerykańska administracja myli się względem Rosji.

W 1986 r. prezydent Ronald Reagan poinformował sowieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa o posiadaniu tajnych dokumentów przekazanych przez Kuklińskiego. To otworzyło drogę do upadku Związku Radzieckiego w 1991 r.

Prawdziwym końcem zimnej wojny i imperium zła było wejście Polski oraz innych państw dawniej okupowanych przez Moskwę do NATO i do Unii Europejskiej. To także koronny dowód na to, że gdy Zachód, a w szczególności USA są otwarte na głos Polski w sprawach rosyjskich, to Europa jest bezpieczniejsza.

Imperium kontratakuje

Niestety, dekadę po rozpadzie ZSRR do władzy doszedł oficer sowieckiego KGB, który służył w latach 80. w Niemczech. Jako prezydent zaczął prowadzić politykę odbudowy rosyjskiego imperium. Mimo ogromnych zasobów naturalnych, potencjału gospodarczego i geograficznego Rosjanie po roku 2000 znów byli głodni imperialnych podbojów. Zaczęli od wojny w Czeczenii. Potem, w 2008 r., w Gruzji. Wtedy znów przestrzegali Polacy. 

W Tbilisi polski prezydent Lech Kaczyński zebrał przywódców Ukrainy, Estonii, Łotwy oraz Litwy i mówił: „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może czas i na mój kraj, na Polskę”.

Niestety, nie słuchali. Zachód zgodził się na częściowe zajęcie Gruzji. Prezydent Obama, resetując stosunki z Rosją, wycofał z Polski obronę rakietową, a Niemcy zaczęły robić wielkie polityczne i gospodarcze interesy z Moskwą, budując gazociągi omijające nasz region. Jaki był tego skutek? Regularne szantaże gazowe i odcinanie dostaw. Atak rosyjski na Ukrainę w 2014 i w 2022 r. i rozbrajanie Polski. 

Prezydent Kaczyński zginął w katastrofie samolotu na terenie Rosji w 2010 r. Jego słowa o Rosji, misję Ryszarda Kuklińskiego, dokonania Piłsudskiego i Solidarności, Polaków Zachód ponownie przypomniał sobie dopiero w chwili, gdy Rosjanie wypowiedzieli Ukrainie niczym niesprowokowaną wojnę. 

Filip Frąckowiak

Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego. 

PLAKAT

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Kaczmarczyk
SG super historia logotypy

i

Autor: SE
Nasi Partnerzy polecają