Zgarnęli fortunę w zamian za kontrakt

i

Autor: materiały prasowe Zgarnęli fortunę w zamian za kontrakt

Zgarnęli fortunę w zamian za kontrakt

2022-08-02 18:21

Ponad $300 tys. – tyle Andrew Cuomo (65 l.) i Kathy Hochul (64 l.) mieli łącznie otrzymać od założyciela firmy Medical Answering Services w zamian za kontrakty od stanowego Departamentu Zdrowia warte ponad $400 mln. Obie strony zaprzeczają zarzutom dziennikarzy.

Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy „New York Post”, firma Medical Answering Services, której założycielem jest Russ Maxwell, w latach 2011–2018 podpisała ze stanowym Departamentem Zdrowia kontrakty o łącznej wartości 403.7 mln dol. Zgodnie z ustaleniami dziennika, sam Maxwell wraz z małżonką, Morgan McDole, na kampanię byłego gubernatora przeznaczyli 236 tys. dol. Para miała wpłacić również na konto Hochul pokaźną sumę – ponad 100 tys. dol.

McDole na rzecz kampanii obecnej gubernator w ciągu roku wpłaciła 52 600 dol. – 22 600 dol. 8 stycznia i 10 tys. dol. 9 września 2021 r. oraz 20 tys. dol. 24 kwietnia bieżącego roku. Jej mąż przekazał z kolei 32 100 dol. na konto Hochul od 2018 r., a na rzecz Cuomo – 60 tys. dol. Ponad 20 tys. dol. wpłynęło również na konto stanowego komitetu Partii Demokratycznej.

W Albany trwały starania, by zapobiec tego typu praktykom. Zellnor Myrie, stanowy senator z Brooklynu, próbował wprowadzić prawo, które zakazywałoby wpłat na kampanię podczas okresu trwania przetargu i sześć miesięcy po przyznaniu środków jego zwycięzcy. Przepisy nie przeszły jednak przez Zgromadzenie Stanowe. – Każdy oferent ubiegający się o pieniądze podatnika powinien być wolny od wpływów politycznych – argumentował wówczas Myrie. – W propozycji chodzi o przywrócenie zaufania do procesu przetargowego – dodał. Prawo miasta Nowy Jork z kolei ogranicza darowizny od oferentów i miejskich wykonawców do 400 dol.

„Russ Maxwell jest zaangażowany w politykę stanową i lokalną od ponad 30 lat, w tym startował do Zgromadzenia Stanowego w 1992 r. Przez te lata wspierał wielu kandydatów i sprawy polityczne” – powiedział rzecznik Maxwella Patrick McCarthy, cytowany przez dziennik. Jego zdaniem datki małżeństwa nie były związane z kontraktami jego firmy. Również Departament Zdrowia zaprzecza, by biuro gubernatora było zaangażowane w przyznawanie przetargu firmie Maxwella.