Żadnej ugody dla terrorystów z 9/11!

2023-08-28 2:57

Czy najtragiczniejsze wydarzenie w historii Ameryki przejdzie do historii bez wyroku dla jego architektów? Prokuratura Generalna przyznała, że rozważa zawarcie ugody z podejrzanymi o organizację zamachów z 11 września 2001 r., którzy od ponad dekady czekają na rozpoczęcie procesu. Część rodzin ofiar nie kryje oburzenia. Podobnie jak duża grupa kongresmenów, która wystosowała specjalny apel do prezydenta Joe Bidena (81 l.).

Podejrzany o zorganizowanie ataków z 9/11 Khalid Sheikh Mohammed i jego czterech współpracowników mogą nigdy nie zostać skazani na karę śmierci za najkrwawszy atak w dziejach Ameryki. Pentagon w specjalnych listach rozsyłanych do rodzin zabitych w zamachach poinformował, że trwają rozmowy na temat porozumień w sprawie zarzutów z na mocy rozważanych obecnie porozumień w sprawie zarzutów dla oskarżonych. - - „Biuro Prokuratora Generalnego prowadzi negocjacje i rozważa zawarcie porozumień przedprocesowych" - czytamy w liście. Jego autorzy przyznali, że „możliwe jest, że PTA w tej sprawie wyeliminowałoby możliwość kary śmierci".

Dla wielu bliskich blisko 3000 ofiar to kolejny cios. Pierwszym jest brak rozstrzygnięcia sprawy. Z powodu licznych sporów prawnych, dotyczących m.in. wymuszania zeznań z użyciem tortur, od przedprocesowych przesłuchań w 2009 r. nie wyznaczono nawet daty procesu. - Jak można tu w cokolwiek wierzyć? - pyta Jim Riches, który 9/11 stracił syna strażaka Jimmy'ego. - Bez względu na to, ile listów wyślą, dopóki nie zobaczę, nie uwierzę – dodaje. Zarówno on, jak i inni adresaci listów zostali poproszeni o przekazanie śledczym swojej opinii na temat pomysłu zawarcia porozumień.

Własną wyraziło ponad 30 członków Izby Reprezentantów , którzy wystosowali list do prezydenta USA, potępiający pomysł ugody z terrorystami. - „Byłaby to poważna pomyłka sądowa, zwłaszcza dla rodzin 2,977 niewinnych cywilów i osób udzielających pierwszej pomocy, które straciliśmy tego pamiętnego dnia" – napisał w nim republikański kongresmen Michael Lawler (37 l.) z NY, którego wsparli demokrata Pat Ryan (41 l.) i 32 republikanów, w tym Elise Stefanik, Nicole Malliotakis, Nick Langworthy, Anthony D'Esposito i Nick Lalota. - „Jesteśmy winni ofiarom i ich rodzinom wymierzenie sprawiedliwości - a to powinno oznaczać karę śmierci dla tych morderców. Wzywamy administrację, aby nie zawierała żadnych porozumień przedprocesowych (…)” - zaapelowali w piśmie, do którego dotarł „New York Post”.

Nasi Partnerzy polecają