Z sercem, dumą i duszą na Paradę!

2022-10-02 14:46

W niedzielę 2 października serce Manhattanu znów zabije w rytm Mazurka Dąbrowskiego. Na Piątej Alei odbędzie się największa manifestacja polskości w USA, honorująca polsko-amerykańskiego bohatera, gen. Kazimierza Pułaskiego. 85. biało-czerwonemu pochodowi przyświecać będzie hasło „Maszerujemy z sercem, dumą i duszą”.

Polonia rozpocznie świętowanie zgodnie z tradycją – od uroczystej mszy św. w katedrze św. Patryka u zbiegu Piątej Alei i 50th Street. Nabożeństwo, które rozpocznie się o godz. 9 am, koncelebrować będzie ks. biskup Witold Mroziewski (56 l.), biskup pomocniczy diecezji brooklińskiej. Uświetni je występ chóru Don Diri Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Po mszy, o godz. 10 am, w 3 West Club przy 3 W 51th Street odbędzie się śniadanie dla akredytowanych wcześniej gości.

W południe zamkniętą dla ruchu Piątą Aleję i przyległe ulice wypełni szczelnie Polonia, która o godz. 12.30 wyruszy w 85. Paradzie Pułaskiego ze skrzyżowania z 39th Street. Wielki Marszałek Marcin Luc (40 l.) i władze Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, z prezydentem Ryszardem Zawisnym (67 l.) na czele, powitają gości przy trybunie honorowej przed Nowojorską Biblioteką Publiczną przy 41th Street. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu Stanów Zjednoczonych oficjele i goście zatańczą tradycyjnego poloneza, rozpoczynając zabawę.

Na czele pochodu przemaszerują kontyngenty z Nowego Jorku, któremu w tym roku, po New Jersey w ubiegłym, przypadła rola przewodzenia Paradzie i którego reprezentantem jest Wielki Marszałek. Na trasie zobaczymy przedstawicieli NYPD, FDNY, SWAP, polonijnych parafii, stowarzyszeń i klubów oraz zespoły muzyczne. Biało-czerwony pochód obserwować będą dziesiątki tysięcy osób, w tym wielu rodaków, których w niedzielę łączyć będzie duma z bycia Polakami. 

Nasi Partnerzy polecają