Gubernator NY wywalczyła pełną kadencję

2022-11-10 13:52

To już niemal pewne – Kathy Hochul (64 l.) została pierwszą kobietą w historii Nowego Jorku wybraną w drodze głosowania na gubernatora stanu, pokonując tym samym Lee Zeldina (42 l.). W środę głosy wciąż były liczone, jednak wstępne prognozy wykazały, że to demokraci zdobyli przewagę nad stanem, choć walka była zdecydowanie wyrównana.

- Dziś wieczorem sprawiliście, że Wasze głosy zostały usłyszane głośno i wyraźnie. Uczyniliście mnie pierwszą kobietą w historii wybraną na gubernatora stanu Nowy Jork. Ale nie jestem tu po to, by tworzyć historię. Jestem tu po to, by coś zmienić – mówiła Hochul podczas wtorkowego wieczoru wyborczego. Do godz. 11 am w środę policzono 94 proc. głosów. Demokratka uzyskała 52,6 proc. z nich, a jej przeciwnik – 47,4 proc.

Historyczne zwycięstwo najwyraźniej odniesie także Chuck Schumer (72 l.), który wedle wstępnych prognoz wygrał z Joe Pinionem (39 l.) w wyścigu o fotel senatora o ponad 12 pkt proc. Tym samym demokrata może liczyć na już piątą kadencję, choć nie jest jeszcze pewne, czy pozostanie na czele senackiej większości. - „Reprezentowanie Nowego Jorku w Senacie USA to zaszczyt na całe życie. Dziękuję, Nowy Jorku, za pokładanie we mnie wiary i danie mi możliwości, aby dalej Tobie służyć”, napisał Schumer w mediach społecznościowych.

Także Letitia James (65 l.) najprawdopodobniej wywalczyła drugą kadencję prokuratora generalnego stanu, pokonując Michaela Henry’ego. Po zliczeniu 83 proc. głosów, demokratka uzyskała 54 proc., podczas gdy republikanin – 46 proc.

W środowe południe prognozowano, że politycy Partii Republikańskiej z pewnością ogłoszą zwycięstwo w siedmiu z 26 okręgów wyborczych w Nowym Jorku, a demokraci – w 14. W pozostałych z nich do zamknięcia tego wydania gazety sytuacja była bardzo niepewna, w szczególności w 17. okręgu. Po przeliczeniu 98 proc. głosów Sean Patrick Maloney (56 l.), przewodniczący Krajowego Komitetu Kampanii Demokratycznej, uzyskał 49,4 proc., a jego przeciwnik Michael Lawler (36 l.) – 50,6 proc. Jeśli Maloney przegra, będzie to oznaczać odsunięcie od władzy osobę piastującą to stanowisko po raz pierwszy od 42 lat.

W południe było także już prawie pewne, że w 3. okręgu dojdzie do porażki demokratów – po zliczeniu 90 proc. głosów Robert Zimmerman, który uznawany był za faworyta, uzyskał 45,8 proc. poparcia, a George Santos (34 l.) - polityk, uczestniczący w szturmie na Kapitol, który w 2020 r. przegrał z Tomem Suozzim (60 l.) – 54,2 proc.

Nasi Partnerzy polecają