Spotkanie prowadzili Kazimierz Łysiak, dziennikarz TVP World oraz Aleksander Gołębiowski, dyrektor NNW Film Festival. Wśród organizatorów znajdował się także wybitny poeta i muzyk Stan Borys. Arkadiusz Gołębiowski opowiedział o Festiwalu NNW, przypominając, że to miejsce, gdzie honoruje się ludzi zasłużonych dla polskiej wolności. - Widząc tu kilka pokoleń czuję dumę i satysfakcję, że idea Festiwalu, która zrodziła się kilka lat temu w Polsce, sprawdza się we wszystkich miejscach na świecie – mówił.
Później gości przywitał konsul Adrian Kubicki. Następnie przystąpiono do uhonorowania wyróżnionych. Sygnet Niepodległości to wyróżnienie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość Polski. Otrzymali je Helena Knapczyk i pośmiertnie jej mąż - major Wincenty Knapczyk - sybiracy, ofiary sowieckich deportacji na Syberię. Wincenty Knapczyk dołączył w Rosji do Armii Polskiej pod dowództwem gen. Andersa i przeszedł wraz z nią od Rosji do Włoch gdzie w ramach II Korpusu walczył na Monte Cassino. Kolejnym wyróżnionym był Ferdynand Dammond, w marcu obchodzący swoje 101. urodziny. Także sybirak od lat służący Polsce i Polonii amerykańskiej. Żołnierz PSZ w Rosji pod dowództwem gen. Andersa. Członek Stowarzyszenia Fizyków i Chemików Nowojorskiej Akademii Nauk.
Drzwi do Wolności - wyróżnienie przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom „drugiego planu”, członkom podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego - otrzymał John Johan Iwanowski, były działacz Solidarności - Niezależnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizator strajków w stoczni gdańskiej w 1980 r. oraz współorganizator komitetu obrony więźniów politycznych. Obecnie biznesmen i działacz społeczny i polityczny. Przewodniczący radnych Partii Republikańskiej w stanie New Jersey. Kolejni wyróżnieni to Maria i Marek Stasiewicz, niegdyś działacze Solidarności w Kaliszu, którzy dziś w USA działają na rzecz Polonii i oraz Anna i Henryk Cioczek - społecznicy i działacze niezwykle zasłużeni dla Polonii, promotorzy polskiej kultury. Pan Henryk jako student zakładał w Lublinie Niezależny Związek Studentów. W Nowym Jorku jest utytułowanym i uznanym lekarzem oraz pracownikiem naukowym, ale też autorem filmu „Bacon Hill. Amerykańska Częstochowa”.
Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał Stan Borys, który zaprosił do wysłuchania krótkiego recitalu Małgorzaty Staniszewskiej wykonującej na fortepianie jego kompozycje i utwory, z których szczególnie zachwyciła brawurowa prezentacja kultowej już „Jaskółki uwięzionej”. Konsul Kubicki w ramach niespodzianki zagrał oraz zaśpiewał utwór „Modlitwa” Bułata Okudżawy.