Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala: Wszystkim będzie brakowało naszego święta

2020-09-12 23:03 Ryszard Parka

To już pewne. Parada Pułaskiego, która od prawie stu lat przechodziła nowojorskimi ulicami, została w tym roku odwołana. Polonia jednak szykuje się do święta za rok. I zapowiada, że będzie jeszcze piękniejsze niż dotąd.

Miesiące planowania, tygodnie przygotowań – w tym roku na darmo. Polonijna Parada Pułaskiego, która na początku października miała przejść ulicami Nowego Jorku, została odwołana. Wcześniej, jeszcze w sierpniu, organizatorzy odwołali też tradycyjny bankiet, który poprzedzał paradę. – Dla nas przełożenie parady na przyszły rok jest wyrazem odpowiedzialności i troski o rodaków, którzy na 5 Aleję przybywają nie tylko z miasta, ale i całego stanu Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii – mówi Jadwiga Kopala, marszałek 83. Parady Pułaskiego.

Marszałek Kopala podkreśla, że wiele organizacji, które dotychczas brały udział w paradzie, znalazło się w sytuacji lockdownu – bez możliwości prowadzenia realnych działań czy organizowania spotkań. W niektórych stanach obowiązuje on do dzisiaj. W Nowym Jorku pandemia pokrzyżowała wiele planowanych z wyprzedzeniem przez poszczególne kontyngenty wydarzeń i przygotowania Komitetu Organizacyjnego Parady, które tradycyjnie rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. – Od oficjalnego przekazania szarfy Głównemu Marszałkowi Parady odbyło się jedynie pięć uroczystości lokalnych pasowania Marszałków i Miss Polonia – mówi Jadwiga Kopala. – Potem w życie weszło restrykcyjne prawo pandemiczne. Odebrało nam to możliwości realnego planowania nawet na krótki okres czasu. Sprawę skomplikował również fakt, że w każdym ze stanów, z których przyjeżdżają uczestnicy parady, obowiązują inne przepisy sanitarne.

Czy Polonii amerykańskiej żal, że doroczne święto się nie odbędzie? – Żal to nie jest właściwe określenie – zastrzega Jadwiga Kopala. – Wszyscy musimy się dostosować do nowych sytuacji i zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości – dodaje. Przyznaje też, że brak możliwości planowania i przełożenie parady na przyszły rok daje więcej czasu na przygotowania. – Temat parady „100-lecie urodzin Jana Pawła II” pozostaje ten sam, pracujemy nadal, aby nasza doroczna książka pamiątkowa była jeszcze piękniejsza i jeszcze lepiej honorowała naszego ukochanego papieża – mówi pani marszałek.

W ponad 80-letniej historii parady Polonia nie przemaszerowała ulicami Nowego Jorku tylko raz – po zamachach 11 września 2001 r. Wtedy w NYC wprowadzono specjalne przepisy bezpieczeństwa, które ograniczały imprezy masowe. Ale Marszałek Parady Jadwiga Kopala jest dobrej myśli. – Liczę na to, że nie tylko książka pamiątkowa okaże się wielkim sukcesem, ale również doroczny bankiet, zaplanowany na 25 września 2021 r., poprzedzający paradę, i sama parada w pierwszą niedzielę października 2021 r.  będą jeszcze wspanialszą niż zwykle manifestacją Polski i polskości – mówi. – Mam też nadzieję, że po tak długim czasie izolacji każdy będzie chciał z dumą wziąć w niej udział.

Najnowsze