Wplątywanie USA w wojnę to błąd

i

Autor: AP Photo Wplątywanie USA w wojnę to błąd

Kontrowersyjne słowa Rona DeSantisa: Wplątywanie USA w wojnę to błąd

2023-03-15 14:52

Ron DeSantis (45 l.) twierdzi, że priorytetem rządu USA powinno być zabezpieczenie amerykańskich granic i ograniczenie chińskich wpływów, a nie angażowanie się w „spór terytorialny” między Rosją a Ukrainą. Gubernator Florydy i potencjalny przeciwnik Donalda Trumpa (77 l.) w republikańskich prawyborach, dodał, że dalsza pomoc napadniętemu państwu niesie ryzyko bezpośredniego zaangażowania w wojnę.

– Podczas gdy Stany Zjednoczone mają wiele żywotnych interesów narodowych – zabezpieczenie naszych granic, zajęcie się kryzysem gotowości w naszym wojsku, osiągnięcie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, a także ograniczenie gospodarczej, kulturowej i wojskowej potęgi Chińskiej Partii Komunistycznej – dalsze wplątywanie się w spór terytorialny między Ukrainą a Rosją nie jest jednym z nich – stwierdził DeSantis w oświadczeniu dla Fox News w programie Tuckera Carlsona (54 l.). Dodał, że jest przeciwny dostarczaniu Ukraińcom samolotów F-16 i rakiet dalekiego zasięgu, co jego zdaniem mogłoby skończyć się bezpośrednim zaangażowaniem USA w wojnę.

Carlson wysłał zapytanie do każdego z potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta o ich stosunek do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Już wcześniej Donald Trump stwierdził, że zakończyłby wojnę „w mniej niż jeden dzień”, a w zeszłotygodniowym wywiadzie radiowym powiedział, że w najgorszym wypadku byłby gotów do negocjacji z Rosją, pozwalając jej na zajęcie rosyjskojęzycznych terenów Ukrainy. Nikki Haley (51 l.), która już rzuciła wyzwanie byłemu prezydentowi, a także Mike Pence (63 l.), były wiceprezydent, wierzą, że USA nie mogą zaprzestać pomocy ofierze agresora.

Wiele analiz wskazuje jednak, że to Trump i DeSantis cieszą się największą sympatią zwolenników GOP. Z ostatniego sondażu stacji CNN wynika, że 40 proc. potencjalnych wyborców poparłoby kandydaturę Trumpa w walce o republikańską nominację, a 36 proc. – gubernatora Florydy. Haley i Pence otrzymali po 6 proc. głosów.

Sondaż wykazał także, że dla republikanów ważniejsze jest znalezienie kandydata podzielającego ich poglądy w kluczowych kwestiach, takich jak gospodarka, imigracja i polityka zagraniczna, niż szukanie takiego, który mógłby pokonać Joe Bidena (81 l.). Pierwszy pogląd podziela 59 proc. badanych, drugi – 41 proc.

Nasi Partnerzy polecają