Wirtuozi zabiorą Polonię na Podhale

2018-11-10 0:00
głosy gór
Autor: internet

W niedzielę świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W środę będzie okazja, by uczcić to muzycznie w legendarnej Carnegie Hall. Polonia wysłucha wyjątkowego koncertu „Głosy gór” przygotowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową we współpracy z polskim Ministerstwem Kultury i za sprawą wybitnych polskich wirtuozów przeniesie się na polskie Podhale.

Na muzyczną ucztę złożą się kompozycje Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Tę muzyczną podróż w polskie Tatry zafundują słuchaczom m.in. Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela-Bułecki, Atom String Quartet, Neoquartet, Janusz Olejniczak, Jan Młynarski i Andrzej Święs. Przewodnikiem po tej wyjątkowej muzycznej wyprawie, jako dyrygent, będzie Jerzy Maksymiuk. Ze sceny popłyną dźwięki tradycyjnych melodii góralskich, jak i utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Za ideą tego wyjątkowego koncertu stoją: Jolanta Trykacz, Waldemar Dąbrowski oraz wybitny chopinista Janusz Olejniczak, który jest również odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne. „Głosy gór” od siedmiu lat przedstawiane są w różnych salach koncertowych, od Hiszpanii po Kazachstan. Od premiery na Letnim Festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie w 2011 r. niezmiennie urzekają europejską publiczność. Teraz będą mogli zachwycić nowojorską Polonię, która już 14 listopada będzie miała okazję posłuchać „Głosów gór” w Carnegie Hall. Wszystko dzięki wsparciu z funduszy polskiego MKIDN w ramach programu Niepodległa, programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”, ale też Fundacji Kościuszkowskiej, Polskich Linii Lotniczych LOT, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i Krystyny Piórkowskiej. Informacje i bilety na ten niezwykły koncert znaleźć można na stronie Carnegie Hall (carnegiehall.org) w cenach $12.50 – $120.