Wielka amnestia w Oklahomie! Gubernator ułaskawił 462 osoby

2019-11-07 13:05 zw
Więzienie, areszt, kraty
Autor: PxHere

Gubernator stanu Oklahoma pobił rekord USA w dziedzinie wypuszczana więźniów na wolność! Kevin Stitt podpisał amnestię, która dotyczy aż 462 osób naraz. Jeszcze nigdy w dziejach Stanów Zjednoczonych z zakładów karnych nie wypuszczono tak wielu ludzi naraz.

Aż 462 – tylu więźniów odsiadujących zasądzone wyroki w zakładach karnych stanu Oklahoma zostało właśnie wolnymi ludźmi. Ta historyczna decyzja została podjęta przez Kevina Stitta, republikańskiego gubernatora stanu. Nigdy wcześniej amnestia nie objęła tyle osób naraz. Masową amnestią Kevin Stitt przelicytował nawet dotychczasowego rekordzistę Barack Obamę, który w 2017 roku ułaskawił 330 osób. Z czego wynika decyzja gubernatora Oklahomy? Chodzi oczywiście o pieniądze, a konkretnie o zaoszczędzenie 12 milionów dolarów z rocznego budżetu, które zostałyby wydane na utrzymanie więźniów.

Ułaskawieni skazańcy są podobno niegroźni dla otoczenia i odsiadywali wyroki głównie za posiadanie niewielkich ilości środków odurzających. Ich zwalnianie nie jest tylko i wyłącznie inicjatywą gubernatora stanu Oklahoma. To wypełnianie założeń tak zwanej „Ustawy pierwszego kroku”, podpisanej przez Donalda Trumpa w grudniu, mającej przeciwdziałać przepełnieniu więzień federalnych skazanymi za lekkie przestępstwa. Przewiduje ona między innymi skazywanie na areszt domowy zamiast na pobyt w zakładzie karnych lub zamianę wyroków dożywocia na 25 lat więzienia.

Najnowsze