Wiek Bidena martwi wyborców

i

Autor: AP

Wiek Bidena martwi wyborców

2023-11-19 15:08

Wyłapywane przez media i wytykane przez przeciwników politycznych potykanie się, przysypianie podczas ważnych wydarzeń, słowne gafy. Fizyczna i psychiczna forma prezydenta Joe Bidena (81 l.) co raz bardziej martwi już także wyborców. Już 54 proc. Amerykanów uważa, że nie jest już kompetentny, aby pełnić funkcję prezydenta.

Tak wynika z najnowszego sondażu Yahoo News/YouGov analizującego wyborcze nastroje. Badanie wyraźnie pokazuje rosnące obawy wyborców co do formy urzędującego szefa Demokratów. I to ona jest oceniana bardziej niż jego umiejętności jako polityka. Do obaw dotyczących „zdrowia i sprawności umysłowej” Bidena przyznaje się już aż 54 proc. Amerykanów. Choć Donald Trump (77 l.), główny kandydat do nominacji Partii Republikańskiej przed wyborami w 2024 r., jest zaledwie o trzy i pół roku młodszy od Bidena, 38 proc. uważa, że „nadaje się na prezydenta”, a zaledwie 24 proc. twierdzi to samo o Bidenie.

Biden w przyszłym tygodniu obchodzić będzie swoje 81. urodziny. - „Kwestia wieku” Bidena jest stale obecna w sondażach i to jedyna liczba, której jego kampania nie będzie w stanie zmienić – stwierdził ostatnio David Axelrod, jeden z głównych doradców byłego prezydenta Baracka Obamy (62 l.).

Zmianę „w liczbach” widać, porównując wyniki ostatniego sondażu z podobną ankietą przeprowadzoną w lutym. Wtedy przekonanie o tym, że Biden nie jest już dość kompetentny do sprawowania urzędu wyrażało 49 proc. Amerykanów. W to, że nadaje się na prezydenta we wrześniu wierzyło 4 proc. badanych więcej niż obecnie, bo 27 proc.

Demokratów mogą też niepokoić spadki w innych sondażach, badających ogólne poparcie dla prezydenta i jego pracy. Październikowa ankieta Siena College pokazała, że poparcie dla Bidena spadło przez miesiąc z 50 proc. do 45 proc., a liczba niezadowolonych wzrosła z 45 do 52 proc. Akceptacja dla jego działań jako prezydenta spadła z 47 do 46 proc., podczas gdy liczba zawiedzionych jego polityką wzrosła z 48 do 52 proc.

W parze ze spadkiem popularności idą niestety spadki w sondażach wyborczych. Według badania Yahoo News/YouGov Trump wygrałby z Bidenem 44 do 42 proc.

Nasi Partnerzy polecają