Więcej przestępstw i wolniejsi policjanci

i

Autor: flickr

Więcej przestępstw i wolniejsi policjanci

2022-09-20 16:14

Eric Adams (62 l.) przedstawił wyniki liczącego 500 stron raportu, w którym przeanalizowano wyniki miejskich agencji. Wnioski budzą zgrozę – w roku fiskalnym 2022 liczba poważnych przestępstw wzrosła o 26 proc. w stosunku do zeszłego roku, a to tylko początek złych wiadomości. Mimo to burmistrz stara się szukać pozytywów.

– Raport stanowi krytyczne narzędzie odpowiedzialności publicznej, sprawdzające, jak agencje służą ludziom w całym mieście – powiedział Adams na piątkowej konferencji prasowej. – Pomimo dwóch lat zamętu spowodowanego pandemią i ciągłych wyzwań gospodarczych tegoroczna analiza ujawnia wiele obszarów, w których nasza administracja odniosła sukces – dodał.

Z Mayor’s Management Report wynika, że liczba poważnych przestępstw wzrosła o 26 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Liczba gwałtów z użyciem siły wzrosła aż o 63 proc. – z 980 do 1597 – liczba rozbojów o 24 proc., a liczba napadów o 17 proc. Również liczba kradzieży mienia o dużej wartości wzrosła aż o 38 proc., a liczba kradzieży samochodowych o 25 proc.

Nowojorczycy coraz częściej słyszą o napadach i atakach w miejskim metrze, co ma również odzwierciedlenie w danych – w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba poważnych przestępstw w systemie tranzytowym wzrosła o 51 proc., a liczba przestępstw z nienawiści o 35 proc. Wyjątkiem w zestawie przerażających danych jest liczba morderstw, która spadła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Kolejnymi z druzgocących informacji są dane dotyczące czasu reakcji miejskich agencji, w tym NYPD i FDNY, na wezwania o pomoc. Mieszkaniec Nowego Jorku dzwoniący na 911 w sprawie poważnych przestępstw musi czekać na policjantów średnio 8 min i 26 s w porównaniu z 7 min i 52 s w 2019 r. W innych przypadkach średni czas reakcji funkcjonariuszy wzrósł o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – z 11 min i 40 s do 12 min 44 s.

Mimo tragicznych wiadomości w raporcie uwzględniono także pozytywne zmiany. W porównaniu z 2021 r. liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym spadła o 4 proc., liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych spadła o 8 proc., a wśród rowerzystów o 28 proc. W 2022 r. nowojorski Departament Transportu utworzył także 31,9 mil ścieżek rowerowych – więcej niż w jakimkolwiek roku fiskalnym.

Nasi Partnerzy polecają