Więcej chorych niż ofiar ataku na WTC

2021-09-14 21:29

Do dziś umarło już 3311 osób zapisanych do Programu Zdrowotnego World Trade Center. To cywile, ratownicy strażacy i policjanci, którzy byli narażeni na wdychanie toksycznych i, jak się okazało, rakotwórczych oparów.

Liczenie ofiar terrorystycznych ataków na WTC trwa. Podczas gdy w dwóch wieżach, w Pensylwanii i Wirginii zginęło 11 września 2001 roku 2977 osób plus 19 terrorystów, bilans śmierci wśród tych, którzy przeżyli sam atak, jest znacznie wyższy. Według danych Departamentu Sprawiedliwości i jego Funduszu Odszkodowań dla Ofiar (VCF) od dnia ataku do dziś zmarło już 3311 osób zarejestrowanych w prowadzonym przez CDC Programie Zdrowotnym World Trade Center. Ale ofiar może być więcej.

- Do tej pory otrzymaliśmy 3900 informacji o zgonach powiązanych z chorobami powstałymi w efekcie ataku na WTC - poinformował VCF.

Ocalałym z zamachu i rodzinom ofiar fundusz wypłacił już $8,95 mld odszkodowań. O pieniądze ubiega się kolejne 10 tys. pracowników służb ratunkowych i cywilów, którzy na ulicach Manhattanu nawdychali się toksycznych oparów i rakotwórczych cząsteczek azbestu. Ocenia się, że 48 proc. z nich cierpi dziś na raka.