Weterani zapraszają na świeto żołnierza

i

Autor: FB

Weterani zapraszają do Pensylwanii na święto żołnierza

2022-08-13 21:57

Przed Polakami 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, nazywane też świętem żołnierza. Uroczyste obchody szykuje też Polonia ze Wschodniego Wybrzeża. SWAP i Ojcowie Paulini zapraszają na nie do Amerykańskiej Częstochowy.

Członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) i posługujący w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej paulini organizują uroczyste obchody wojskowego święta i rocznicy Cudu nad Wisłą w niedzielę 14 sierpnia. Towarzyszyć im będzie wspomnienie dr Teofila Starzyńskiego, pierwszego prezesa SWAP, w 70. rocznicę jego śmierci. W tegorocznych obchodach udział weźmie m.in. przybyły z tej okazji z Polski Antoni Macierewicz (74 l.), marszałek senior polskiego Sejmu, ambasador RP w USA Marek Magierowski (51 l.) i Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki (35 l.), przedstawiciele ZHP, CPS i PSFCU.

Uroczystości rozpoczną się na cmentarzu weterańskim przy sanktuarium o godz. 11, gdzie przedstawiciele SWAP i Komitetu Pomocniczego Pań złożą wieńce na grobie dr. Starzyńskiego. Później odbędzie się złożenie wieńca pod tablicą Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w przedsionku głównej świątyni, a o godz. 11.30 uroczysty apel przed sanktuarium, przegląd pododdziałów, którego dokonają płk Klaudiusz Kamiński z Attachatu Obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie i Tadeusz Antoniak, Naczelny Komendant SWAP oraz apel pamięci. Przewidziane są też defilada, salwa honorowa i złożenie wieńców pod tablicą „Cudu nad Wisłą”. O godz. 12.30 rozpocznie się msza święta, której oprawę muzyczną zapewni chór Angelus. Po niej odbędzie się uroczysta akademia z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń.