W Nowym Jorku na zastrzyk możesz wejść z ulicy. Na szczepienie bez zapisów

2021-04-25 23:46 para
 szczepienia
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe

Koniec masek na nowojorskich ulicach już w lecie? To możliwe, ale wszystko zależy od liczby zaszczepionych, a ta w metropolii przekroczyła dopiero 50 proc. W lecie mogą zniknąć też inne obostrzenia. Jednocześnie miasto nie porzuca programu szczepień mobilnych, zmienia jedynie preparat i od piątku szczepi wszystkich chętnych bez umawiania.

Najpewniej do czerwca nie zostanie zniesiony w NYC nakaz noszenia masek w miejscach publicznych. A potem? - Dokonamy ponownej oceny - zapowiedział burmistrz Bill de Blasio (60 l.) na konferencji prasowej. Czerwcowy termin wiąże się z miejskim planem szczepień. De Blasio chciałby do tego czasu zaszczepić przynajmniej 5 mln mieszkańców metropolii.

Zachęcając nowojorczyków do szczepień burmistrz zasugerował, że jeżeli akcja będzie przebiegać zgodnie z planem, a coraz więcej mieszkańców przyjmie zastrzyk, w lecie mogłyby zniknąć również inne obostrzenia i zakazy. - Mogę powiedzieć jedno: jeśli chcemy pozbyć się masek, dystansu społecznego i ograniczeń - zaszczepmy się- powiedział.

Niewykluczone, że obowiązek noszenia masek na zewnątrz zniknie jeszcze przed latem. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom rozważają właśnie, czy ma to sens na świeżym powietrzu i przy zachowaniu dystansu od innych. W tej sprawie wypowiedział się też Marc Lipstich, epidemiolog i szef Centrum Dynamiki Chorób Zakaźnych na Harwardzie. - Generalnie jestem surowy, jeśli chodzi o przestrzeganie zaleceń, które niosą ze sobą korzyści. Jednak dalsze stosowanie masek na zewnątrz ma znaczące koszty i naprawdę nie ma dowodów na korzyści - napisał na Twitterze.

Do tej pory w NYC przynajmniej jedną dawką udało się zaszczepić ponad 3,28 mln. mieszkańców, co oznacza 50 proc. dorosłej populacji miasta. Spada też liczba zakażeń. W piątek miasto informowało, że siedmiodniowa średnia krocząca wynosiła 4,45 proc. Do szpitali miejskich przyjęto 155 pacjentów z podejrzeniem Covid-19. Stwierdzono 1341 nowych zakażeń.

Żeby dotrzeć do większej liczby jeszcze niezaszczepionych, miasto i organizacje zaangażowane w program szczepień mobilnych zmieniły strategię. Do tej pory za klucz do jej sukcesu uważano jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson, ale po wstrzymaniu jej stosowania przez władze federalne program został zawieszony. Teraz jednak powróci - ze szczepionkami Moderny. Choć podobnie jak preparat Pfizera wymaga on przechowywania w niskich temperaturach, można go przenosić w zwykłych lodówkach i wykorzystywać do 6 godzin po otwarciu fiolki.

- Głównym wyzwaniem było to, że zaprojektowaliśmy nasz program szczepień domowych zgodnie z wymaganiami J&J, ponieważ były bardziej elastyczne - mówi dr Jay K. Varma (50 l.) z miejskiego departamentu zdrowia. - Zajęło nam trochę czasu, aby dostosować nasze procedury do preparatu Moderna, ale teraz jesteśmy w stanie to zrobić.

Przyspieszając program szczepień miasto zdecydowało, że od piątku we wszystkich zarządzanych przez NYC centrach szczepień będzie można szczepić się bez umawiania bez względu na wiek. Te centra to m.in. City Point, The Livonia i Brooklyn Army Terminal na Brooklynie, czy Citi Field, Queens Center Mall i Biblioteki publiczne we Flushing i Ozone Park w Queens. Do każdego można wejść na szczepienie prosto z ulicy.

Najnowsze