Usuwają azylantów ze Stanów

2020-01-04 16:00

Administracja Donalda Trumpa (74 l.) rozszerzyła program Remain in Mexico. Z pierwszymi dniami nowego roku rozpoczęto nową fazę odsyłania do Meksyku imigrantów szukających azylu w Ameryce.

Jak donosi Associated Press, od czwartku imigranci odsyłani są do Nogales w Meksyku. Tam w specjalnych obozach mają oczekiwać na wstępne przesłuchanie sądowe, które odbędzie się 350 mil od Nogales, w meksykańskim Juarez.
Nogales jest teraz siódmym punktem przejściowym, przez który amerykańskie służby graniczne odsyłają imigrantów do Meksyku. Administracja rozpoczęła program Remain in Mexico w styczniu 2018 w San Diego. Z danych Syracuse University’s Transactional Records Access Clearinghous wynika, że do listopada zeszłego roku do Meksyku odesłano ponad 56 tys. imigrantów. Spośród tej grupy rozpatrzono wnioski 24 tys. osób, zaledwie 117 otrzymało prawo azylu w USA. Przeciwko polityce administracyjnej protestują organizacje broniące praw imigrantów. Jednym z argumentów jest narażanie osób szukających azylu w Ameryce na niebezpieczeństwo. Według Human Rights First od rozpoczęcia programu przyjęto 636 publicznych zgłoszeń o aktach brutalnej agresji wobec azylantów, wśród nich gwałty, porwania i tortury.