Demokraci w Kongresie gotowi do impeachmentu Donalda Trumpa

2021-01-11 15:06 MOD

Prezydent USA musi odpowiedzieć za środowy szturm na Kapitol – uważają Demokraci. Członkowie Izby Reprezentantów, wspierani m.in. przez polityków z NY, chcą usunięcia go z urzędu. Jeszcze w poniedziałek planują złożyć w Kongresie artykuły impeachmentu oskarżające Donalda Trumpa (75 l.) o „podżeganie do powstania”. Podpisało się pod nimi ponad 180 osób.

Bezprecedensowa dewastacja siedziby Kongresu USA w ostatnich dniach urzędowania prezydenta Trumpa przejdzie do historii. I może położyć się cieniem na całej jego kadencji. Pokazują to wyniki najnowszego sondażu Reuters i Ipsos, w którym 57 proc. Amerykanów uznało, że prezydent powinien natychmiast opuścić urząd. Zdaniem 30 proc. badanych powinien zostać z niego usunięty na mocy 25. Poprawki do Konstytucji, jako niezdolny do dalszego pełnienia funkcji. Uruchomienia tej procedury nie chce jednak wiceprezydent Mike Pence (62 l.), który już naraził się prezydentowi, certyfikując wynik wyborów prezydenckich przed Kongresem.

Od prezydenta odwraca się jednak coraz więcej Republikanów. – Chcę, by zrezygnował. Nie chcę go. Wyrządził już dość szkód – stwierdziła wprost senator z Alaski Lisa Murkowski (64 l.). – Uważam, że prezydent popełnił naganne wykroczenia – wtórował jej w weekend w rozmowie z Fox News senator Pat Toomey (60 l.) z Pensylwanii. Zastrzegł jednak, że nie wie, czy poprze artykuły impeachmentu.

Według CNN wśród wymienionych tam zarzutów wobec prezydenta jest m.in. „podżeganie do powstania”. – „Prezydent Trump poważnie zagroził bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i instytucji rządowych. Zagroził integralności systemu demokratycznego, przeszkodził pokojowemu przekazaniu władzy i zagroził działalności gałęzi rządu. W ten sposób zdradził nasze zaufanie jako prezydent, wyrządzając jawną krzywdę obywatelom” – czytamy we wniosku.

Dokument ma w poniedziałek trafić do Kongresu. Demokraci chcą, by Izba Reprezentantów przyjęła go jeszcze w tym tygodniu. Potem trafi do Senatu. Przewodniczący zachowujących jeszcze większość w Senacie Republikanów Mitch McConnell (79 l.) poinformował już jednak, że zgodnie z kalendarzem izba wyższa może przyjąć dokument dopiero 19 stycznia, a procedura może ruszyć dopiero na drugi dzień, czyli 20 stycznia po 1 pm. W południe zaprzysiężony zostać ma z kolei prezydent-elekt Joe Biden (79 l.). – „Proces senacki rozpocząłby się więc po wygaśnięciu kadencji prezydenta Trumpa” – napisał McConnell w notatce, do której dotarł „Washington Post”.

Najnowsze