Nie ma zgody na zwalnianie nowojorskich pracowników, którzy nie przyjęli szczepionki. Przedsiębiorcy z NYC protestują przeciwko nakazowi burmistrza. - To zła polityka i jest to złośliwa polityka, aby robić to w okresie świątecznym - stwierdził Randy Peers, prezes i dyrektor generalny Brooklyn Chamber of Commerce. W rozmowie z dziennikarzami przy okazji wtorkowej Winter Gala brooklyńskiej izby zwrócił uwagę, że obecnie zaszczepionych jest 89 proc. nowojorskich dorosłych (według CDC w całym stanie zaszczepiono 93,6 proc dorosłych przynajmniej jedną dawką szczepionki, w NYC - 78 proc.). - Ściganie pozostałych 11 proc. nie rozwiąże problemu epidemii – mówił. - Natomiast nie zgadzamy się z tym, żeby ludzie tracili z tego powodu środki do życia. Zaskarżymy to - dodał, popierając jednocześnie ogłoszony przez gubernator Kathy Hochul (63 l.) nakaz noszenia maset przez osoby niezaszczepione.
Brooklyn Chamber of Commerce zamierza złożyć pozew w związku z nakazem władz metropolii, które wyznaczyły 27 grudnia jako ostateczny termin przynajmniej pierwszego szczepienia dla 3,5 mln pracowników prywatnego sektora w mieście. Zgodnie z nakazem na przyjęcie dawki uzupełniającej mają 45 dni. Na wojnę z tym przepisem przygotowuje się już kancelaria prawna Fonte i Gelormino na Staten Island. Prawnicy zapowiedzieli pozew zbiorowy pracowników sektora prywatnego przeciwko obowiązkowi szczepień. Do pozwu może dołączyć każdy, a koszt jego złożenia to $500.
Problemu natomiast nie widzi ustępujący burmistrz Bill de Blasio (60 l.). - Nie wydaje mi się, żeby ludzie mieli stracić pracę - powiedział w czasie konferencji prasowej. - Mamy dowody, że ludzie decydują się zaszczepić, kiedy przychodzi na to pora - dodał.
Dopiero w środę departament zdrowia NYC podał pełne zalecenia dotyczące nakazu szczepień pracowników. Pracodawcy muszą umieścić w widocznym miejscu oznaczenie potwierdzające zaszczepienie całego personelu. Muszą też prowadzić dokumentację dotyczącą pracowników, którzy zostali zwolnieni ze szczepień z powodu zastrzeżeń medycznych, lub przekonań religijnych.