Donald Trump, NATO

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Trump kusi Zielonymi Kartami

2024-06-26 19:45

To wystąpienie Donalda Trumpa (78 l.) na pewno mogło wlać nadzieję w serca dreamersów, beneficjentów DACA i ich osiadłych w USA rodzin. Były prezydent odszedł od swojej antyimigracyjnej retoryki i obwieścił wszem i wobec, że wybrany raz jeszcze prezydentem USA przyzna zagranicznym absolwentom amerykańskich wyższych uczelni Zielone Karty.

Na nagranym w środę i opublikowanym w czwartek podcaście „All-In” z udziałem inwestorów Trump został zapytany o plany umożliwiające firmom „importowanie do USA najlepszych i najzdolniejszych”. Donald Trump odpowiedział: - Mam zamiar i na pewno to zrobię: jeżeli jesteś absolwentem wyższej uczelni w USA myślę, że automatycznie jako dodatek do dyplomu powinieneś dostać Zieloną Kartę, abyś był zdolny do pobytu w tym kraju. I to powinno obejmować też absolwentów dwuletnich junior College, nieważne czy studiowałeś dwa, czy cztery lata – stwierdził były prezydent.

Słowa Donalda Trumpa zaskoczyły wielu, ponieważ potencjalne przyznanie stałego pobytu setkom tysięcy zagranicznych absolwentów oznaczałoby radykalną zmianę i znaczne rozszerzenie systemu emigracyjnego, czemu do tej pory były prezydent zdecydowanie się sprzeciwiał. Zwykle podczas publicznych wystąpień ostrzegał przed nielegalnymi emigrantami i twierdził, że „okradają Amerykanów z pracy” i uszczuplają zasoby budżetu państwa. Raz stwierdził wręcz, że imigranci „zatruwają krwioobieg naszego kraju” i obiecywał, że wybrany na prezydenta, zainicjuje i przeprowadzi największą operację deportacji w historii USA.

Niedawne oświadczenie odbierane jest przez publicystów jako wabik na latynoamerykański elektorat, zainteresowany wprowadzeniem w życie Dream Act i ostatecznego uregulowania statusu beneficjentów DACA, do tej pory skutecznie blokowanego przez republikanów. Program DACA dający ochronę przed deportacjami osobom przywiezionym do USA jako dzieci ustanowiony został w 2012 r. przez prezydenta Baracka Obamę (63 l.) w miejsce, przez lata bezskutecznie forsowanego przez demokratów w kongresie - Dream Act. Objętych nim jest obecnie około pół miliona osób. Wprowadzenie w życie Dream Act doprowadziłoby natomiast do uregulowania statusu imigracyjnego dla około 3,5 mln przebywających w USA nielegalnych emigrantów kwalifikujących się do programu.