To prawdziwy wyścig o oddanie głosów na Prezydenta RP. Nerwowe wybory dla Polonii

2020-06-27 16:26

Wciąż nie wszyscy wyborcy w USA mają pewność, że ich głosy oddane w wyborach Prezydenta RP dotrą na czas do konsulatów. Termin nadsyłania kart wyborczych mija w sobotę o 9 pm.

To wyjątkowo nerwowe wybory dla Polonii. Najpierw czekała na ogłoszenie terminu, potem na pakiety wyborcze. Konsulaty uporały się co prawda z wysyłką, ale poczta potrzebowała nawet kilku dni na dostarczenie ich do adresatów. Teraz polscy wyborcy spieszą się, by dostarczyć karty z powrotem do konsulatów.
- Już ponad 7 tys. pakietów wyborczych dotarło do konsulatu w Chicago za pośrednictwem poczty i firm kurierskich. Dziękujemy i czekamy na kolejne - napisali pracownicy Konsulatu RP w Chicago na Twitterze.
Odbiór kolejnych kart wyborczych potwierdza również Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.
Tegoroczne wybory prezydenckie w Polsce odbywają się w podwójnym trybie - w kraju można głosować osobiście lub korespondencyjnie. W USA, ze względu na pandemię możliwe jest wyłącznie głosowanie korespondencyjne.
W całych Stanach na listach wyborców zarejestrowało się 34 tys. Polaków. To 10 proc. wszystkich Polaków głosujących za granicą.

Najnowsze