Hochul o dyskusji w sprawie prawa o kaucji: To polityczny slogan!

2022-08-06 18:31

Podczas toczącej się dyskusji w sprawie rosnącej przestępczości w Nowym Jorku, wielu polityków uważa, że palącym problemem jest nowojorskie prawo o kaucji. Podczas czwartkowej konferencji gubernator odniosła się do zastrzeżeń innych, nazywając je „politycznymi sloganami”.

W bieżącym roku w Nowym Jorku przechwycono o 104 proc. więcej broni niż w tym samym okresie w 2021 r. Zdaniem Kathy Hochul (64 l.) to zasługa m.in. trwającego od kilku miesięcy dochodzenia stanowej policji. Śledztwo prowadziła nowojorska jednostka ds. zwalczania handlu bronią, którą gubernator utworzyła w zeszłym roku. Przeznaczono na nią $2,5 mln z nowojorskiego budżetu.

– Kontynuujemy rzeczywisty postęp w naszej agresywnej walce z przemocą z użyciem broni, która nęka Nowy Jork – powiedziała gubernator podczas konferencji w Albany. – Poprzez nasze wsparcie dla nowej jednostki policji stanowej (…) skupiamy się na stawianiu przed sądem tych, którzy przemycają broń do Nowego Jorku i sprzedają ją nielegalnie innym przestępcom – kontynuowała.

Gubernator przekazała, że w 2022 r. jednostka skonfiskowała 795 sztuk broni, natomiast w tym samym okresie 2021 r. – 389.

I choć wyniki wydają się imponujące, stanowi politycy – zarówno demokraci, jak i republikanie – za ciągłą obecność broni na ulicach obwiniają przeprowadzoną w 2019 r. reformę prawa o kaucji. Dzięki niej sędziowie mogą zadecydować, czy domniemany przestępca może zostać zwolniony do czasu procesu za kaucją lub – w przypadku przestępstw bez użycia przemocy – bez wpłacania pieniędzy.

Zaledwie dzień przed konferencją nowojorskiej gubernator burmistrz Nowego Jorku po raz kolejny wezwał do zmiany przepisów. – Jak można poważnie traktować prawo, kiedy przytłaczająca liczba osób z bronią w ręku po aresztowaniu wraca na ulicę? – mówił Eric Adams (62 l.), odnosząc się do stanowego systemu karnego. Z danych przedstawionych przez demokratę wynika bowiem, że ponad 80 proc. osób, które zostały aresztowane za przestępstwa z użyciem broni, nie znajduje się w areszcie. Kwestię tę wielokrotnie podnosił również Lee Zeldin (42 l.), republikański kandydat na gubernatora.

– Nigdy nie powiedzieliśmy, że przyczyną przestępczości w stanie jest reforma kaucji – stwierdziła Hochul w czwartek. – To jest slogan polityczny. To ignorowanie złożoności problemu i faktu, że w całym kraju odnotowano wzrost [przestępczości – red.] – dodała. Przekazała również, że rozmawiała z Adamsem po jego konferencji. Gubernator miała powiedzieć do burmistrza, by skupili się „na tym, co mogą zrobić razem”.