To największe na świecie badania. Tysiące ochotników przetestuje szczepionkę na Covid-19

2020-07-28 19:08 para

Największe na świecie badanie szczepionek na Covid-19 rozpoczęło się w poniedziałek, a pierwszy z 30 000 planowanych ochotników pomagał testować zastrzyki stworzone na zamówienie rządu USA. Nadal nie ma gwarancji, że eksperymentalna szczepionka , opracowana przez National Institutes of Health and Moderna Inc., będzie naprawdę chronić.

Żaden z wolontariuszy nie będą wiedzieć, czy dostaje prawdziwą, czy fałszywą wersję. Naukowcy będą uważnie śledzić, która grupa doświadcza większej liczby infekcji podczas wykonywania codziennych czynności, zwłaszcza na obszarach, gdzie wirus nadal rozprzestrzenia się bez kontroli.
- Niestety w Stanach Zjednoczonych mamy teraz tak wiele infekcji, że uzyskamy tę odpowiedź - powiedział dr Anthony Fauci z NIH.
Pierwsze ​​szczepienie zostało wykonane w Savannah w stanie Georgia. W Binghamton w stanie Nowy Jork pielęgniarka Melissa Harting powiedziała, że ​​zgłosiła się na ochotnika, aby dołożyć do badań swoją cegiełkę.
- Jestem podekscytowana - powiedziała Harting, zanim w poniedziałek rano otrzymała zastrzyk. - Zwłaszcza w przypadku osób wykonujących prace na pierwszej linii, które mogą narazić na wirusa swoje rodziny, zrobienie naszej części pracy w celu wyeliminowania go jest dla mnie bardzo ważne.
Kilka innych szczepionek wyprodukowanych przez Chiny i brytyjski Uniwersytet Oksfordzki również trafiło do testów końcowych w Brazylii i innych dotkniętych kryzysem krajach na początku tego miesiąca, ale ich skala jest znacznie mniejsza niż w USA.
W sierpniu, rozpoczyna się ostatnie amerykańskie badanie preparatu z Oxfordu, po którym planowane jest przetestowanie kandydata z firmy Johnson & Johnson we wrześniu i Novavax w październiku. Pfizer Inc., który już może liczyć na rządowy kontrakt, planuje tego lata własne badanie na 30 000 osób.
Okazuje się, ze o ochotników do badań nie jest trudno. - W ostatnich tygodniach ponad 150 000 Amerykanów wpisało się do internetowego rejestru, sygnalizując zainteresowanie udziałem w testach - powiedział dr Larry Corey, wirusolog z Fred Hutchinson Cancer Research Institute w Seattle, który pomaga nadzorować badania.
- Te próby muszą być wielopokoleniowe, muszą być wieloetniczne, muszą odzwierciedlać różnorodność populacji Stanów Zjednoczonych - powiedział Corey. Podkreślił, że szczególnie ważne jest zapewnienie wystarczającej liczby czarnoskórych i latynoskich uczestników badań, ponieważ te populacje są najmocniej dotknięte Covid-19.
Zwykle stworzenie nowej szczepionki od podstaw trwa latami, ale naukowcy tym razem ustanawiają rekordy szybkości, pobudzeni wiedzą, że szczepienie jest najlepszą nadzieją na świecie w walce z pandemią. PARA

Najnowsze