To będą bardzo drogie święta

i

Autor: AP Photo/Nam Y. Huh To będą bardzo drogie święta

To będą bardzo drogie święta

2022-11-22 16:07

Wielu nowojorczyków podczas przygotowań do Święta Dziękczynienia na własnej skórze przekonało się już, co oznacza prawdziwy „paragon grozy”. Dzięki panującej inflacji tegoroczna uczta będzie droższa nawet o 26 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Z sytuacji zdają sobie sprawę organizacje charytatywne, a także NYPD, które wspomagają potrzebujących.

Organizacja pozarządowa New York Farm Bureau co roku przeprowadza własne, nieformalne badanie, które ma na celu sprawdzenie realnych cen w okresie przedświątecznym. Również w tym roku wolontariusze wybrali się do dwunastu sklepów w całym mieście. Z badania wynika, że za 16-funtowego indyka i inne tradycyjne potrawy, które znajdują się na świątecznym stole, zapłacimy średnio $66.39, czyli aż o 26 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zgodnie z analizą ceny indyków w stanie wynoszą ok. $1.89 za funt, co stanowi wzrost o $0.43 w porównaniu z zeszłym rokiem. Wedle organizacji najbardziej podrożały farsz, bułeczki brown-n-serve, a także mrożone spody z kruchego ciasta. Jedynie ceny żurawiny są niższe o $0.30 w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jak wskazują twórcy analizy, cena za tegoroczny obiad przeznaczony dla dziesięciu osób jest najdroższa od ponad 30 lat. Jako przyczynę wskazują m.in. zwiększone koszty paszy dla indyków, problemy z łańcuchem dostaw, wojnę w Ukrainie i oczywiście inflację.

W mieście nie brakuje jednak organizacji charytatywnych, które starają się zapewnić potrzebującym pomoc w tych trudnych czasach. Jak co roku również NYPD zorganizowało akcję, podczas której dzięki Miejskiej Unii Kredytowej podarowano mieszkańcom tysiąc indyków. We wtorek setki wolontariuszy FeedingNYC przekażą miejskim schroniskom ponad 8500 świątecznych obiadów.

W wielu punktach w całym mieście potrzebujący będą mogli świętować przy wspólnym stole. W Doles Recreation Center przy 250 South Sixth St. w Mount Vernon we wtorek w godz. od 3 pm do 7 pm odbędzie się darmowy świąteczny obiad dla osób w trudnej sytuacji materialnej. W czwartek z inicjatywy Rev. Al Sharpton i National Action Network w House of Justice przy 106 W. 145th St. podobna uczta odbędzie się w godz. 11 am do 3 pm. Tego samego dnia od południa do 2 pm darmowy dziękczynny obiad będzie miał miejsce w Kings Theatre przy 1027 Flatbush Ave. na Brooklynie. Posiłki będą wydawane także w Goddard Riverside Community Centre przy 593 Columbus Ave. na Manhattanie od południa do 3 pm.

Nasi Partnerzy polecają